W badaniu, którego wyniki opublikowano w sobotę na portalu rp.pl zapytano uczestników sondażu, czy - w ich ocenie - sytuacja gospodarcza Polski była lepsza w czasie gdy premierem był Donald Tusk czy w czasie, gdy premierem jest Mateusz Morawiecki.

- 34,4 proc. respondentów odpowiedziało, że sytuacja gospodarcza Polski była lepsza w czasie, gdy premierem był Donald Tusk. Zdaniem 22 proc. sytuacja gospodarcza Polski jest lepsza w czasie, gdy premierem jest Mateusz Morawiecki. 19,4 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja gospodarcza w czasie rządów Donalda Tuska i Mateusza Morawieckiego jest podobna. 24,2 proc. nie ma zdania w tej sprawie - czytamy.

Kiedyś było lepiej, w sumie niedawno temu

- Ponad czterech respondentów na dziesięciu (42 proc.) posiadających wykształcenie wyższe oraz nieco niższy odsetek badanych (39 proc.) w wieku powyżej 50 lat uważa, że sytuacja gospodarcza Polski była lepsza za czasów rządu Donalda Tuska. Takiego samego zdania jest połowa osób (51 proc.) z dochodem powyżej 5000 zł netto. W ocenie niemal co drugiej osoby (46 proc.) z miast liczących między 100 a 199 tys. mieszkańców, kondycja polskiej gospodarki była lepsza w czasach, gdy premierem był Donald Tusk - komentuje wyniki badania cytowany przez rp.pl Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 31 stycznia-1 lutego 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne..