Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper spotkał się dziś z prezydentem światowej federacji rolników IFAP Jackem Wilkinsonem oraz sekretarzem generalnym IFAP Dawidem L.J. Kingiem. W spotkaniu uczestniczyli szefowie rolniczych związków zawodowych.
IFAP to globalna sieć, gdzie rolnicy z krajów uprzemysłowionych, a także z krajów rozwijających się wymieniają swe uwagi i wyznaczają wspólne priorytety. Federacja reprezentuje ponad 600 mln rolniczych rodzin zgrupowanych w 115 organizacjach narodowych z 80 krajów. Posiada również Generalny Status Konsultacyjny w Radzie Ekonomicznej i Społecznej Narodów Zjednoczonych. Od 1946 r. IFAP reprezentuje i broni interesów rolników na poziomie światowym. W Polsce członkiem IFAP jest Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, który będzie on głównym organizatorem 38 Światowego Kongresu Rolników. Kongres odbędzie się w Polsce w czerwcu 2008 roku.
- To dla nas duży zaszczyt i wyróżnienie, że będziemy mogli gościć reprezentacje rolników z krajów całego świata. W dobie rozwoju różnych form komunikacji świat stał się bardzo mały. Dziś na bieżąco utrzymujemy kontakty z naszymi partnerami z wielu bardzo odległych krajów. Mamy wiele wspólnych problemów do rozwiązania. Główne z nich, które chciałbym, aby zostały omówione na przyszłorocznym kongresie, to problem braku wody, nieprzestrzegania przepisów dotyczących nawożenia i ochrony roślin, czy zróżnicowanych preferencji w handlu zagranicznym – powiedział wicepremier A. Lepper podczas konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu.
Wicepremier zapewnił, że resort rolnictwa włączy się aktywnie w przygotowanie Kongresu. - To będzie rzadka okazja do zaprezentowania naszej produkcji, osiągnięć hodowli, agroturystyki i walorów wspaniałej polskiej żywności – podkreślił A.Lepper. Wyraził też nadzieję, że do Kongresu członkami IFAP zostaną, także pozostałe rolnicze związki, które aktywnie włączą się w jego przygotowanie. - To będzie wielkie i ważne wydarzenie nie tylko dla naszego rolnictwa, ale i całego naszego kraju - stwierdził wicepremier.

Źródło: MRiRW