Targi rozpoczęły się w sobotę i potrwają do następnego weekendu. Według wicestarosty kieleckiego Zenona Janusa, który uczestniczył w otwarciu imprezy, polskie wyroby budzą duże zainteresowanie.

- Świetnie sprzedają się wyroby wędliniarskie, szczególnie kiełbasy podsuszane, oraz miody spadziowe i kwiaty bibułkowe - powiedział samorządowiec.

Na stoisku powiatu prezentują się firmy przetwórstwa mięsa z Łopuszna, gospodarstwo pasieczne z Mąchocic Kapitulnych oraz producent nalewek z gminy Raków. Ozdobą stoiska jest wykonana z mięsa...piłka nożna. Jak powiedziała rzeczniczka starosty Agata Niebudek, wyrób ten zgłoszono do konkursu. Regionalne polskie rękodzieło eksponują artystki z gminy Daleszyce - Teresa Klimczak, która wystawia kompozycje bibułkowe i Irena Dygas z figurkami zwierząt wykonanymi z mchu.

Międzynarodowe Targi Rolne w Plauen są jedną z największych tego typu imprez w Europie. Od 2004 r. powiat kielecki reprezentuje na nich Polskę. Samorządowcy z powiatu kieleckiego od lat współpracują z władzami powiatu Vogtland, których siedziba mieści się w Plauen. Do tej pory współpraca dotyczyła głównie edukacji i służby zdrowia, a jej nowym obszarem ma być turystyka i agroturystyka. Niemieccy partnerzy mają wkrótce odwiedzić gospodarstwa agroturystyczne powiatu kieleckiego. Władze powiatu liczą na to, że w ślad za samorządowcami przyjadą niemieccy turyści.