Jak poinformowała prezes PZZ Kraków Lucyna Jędrzejczyk, spółka budowę nowego zakładu chce rozpocząć w kwietniu przyszłego roku, aby zakończyć ją w roku 2013.

Będzie to wybudowany od podstaw nowy kompleks młyński, od przyjęcia zboża do silosów, przez budynek młyński z nowoczesnymi urządzeniami młyńskimi, aż po pakowanie do różnych rodzajów opakowań – wyjaśniła Jędrzejczyk.

W zakładzie zostanie zainstalowana nowa linia o wydajności przemiałowej 400 ton na dobę, a także przeniesiona jedna z linii używanych w obecnej fabryce w Krakowie o wydajności 200 ton na dobę. W sumie zakład będzie mógł produkować około 600 ton wyrobów na dobę.

Na realizację inwestycji krakowska spółka pozyskała 16 mln zł preferencyjnego kredytu z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Resztę stanowić będą środki własne, w tym pieniądze pozyskanie ze sprzedaży części nieruchomości w Krakowie.

Według Jędrzejczyk, uruchomienie nowej fabryki w Niepołomicach nie będzie oznaczać zamknięcia zakładu w Krakowie, który nadal będzie produkował mąkę, aż "do śmierci technologicznej". Nie planuje się bowiem już go modernizować. Moce przemiałowe starego zakładu wynoszą 300 ton na dobę.

Głównym akcjonariuszem PZZ w Krakowie są Dolnośląskie Młyny SA, które posiadają blisko 50 proc. akcji. 39 proc. należy do Agencji Rozwoju Przemysłu, a reszta znajduje się w rękach osób prywatnych, głównie pracowników.