Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi P. (53 lata) oraz Pawłowi O. (45 lat). Zarzuca się im udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przemyt prawie 700 kilogramów narkotyków o czarnorynkowej wartości co najmniej 35 milionów złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Morski Oddział Straży Granicznej. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, chodzi o przemyt marihuany. Ładunki z suszem konopi indyjskich były przemycane do Polski z Hiszpanii. Paczki były ukrywane w specjalnie przygotowanych atrapach agregatów chłodniczych. 

Jak ustalono w toku śledztwa, transporty "lipnych" urządzeń były wykonywane na zlecenie przedsiębiorców, nie prowadzących w rzeczywistości żadnej działalności. Zebrano dowody na zrealizowanie co najmniej 14 takich transportów. Narkotyki gromadzono w magazynie na Pomorzu.

Oskarżonym grożą kary do 15 lat pozbawienia wolności. "Paweł O. oraz Dariusz P. zostali zatrzymani bezpośrednio po dostarczeniu transportu narkotyków z Hiszpanii do magazynu w Polsce. Nadal prowadzone jest śledztwo wobec części członków grupy kierujących i uczestniczących w działalności zorganizowanej grupy przestępczej." - czytamy w komunikacie PK.