Jak poinformowała rzeczniczka wojewody podkarpackiej Małgorzata Oczoś, o środki w tej wysokości wnioskowały same samorządy.

"W ubiegłym roku najwięcej pieniędzy - po 9 mln zł - otrzymały miasto Tarnobrzeg i gmina Gorzyce; 8 mln zł trafiło do powiatu tarnobrzeskiego, a ponad 3,7 mln zł do gminy Baranów Sandomierski, z kolei milion zł otrzymała gmina Grębów" - dodała Oczoś.

W tym roku wojewoda podkarpacka, na wnioski samorządowców z terenu powiatu tarnobrzeskiego, wystąpiła o kolejne 7,7 mln zł. Powiat tarnobrzeski i Tarnobrzeg to tereny, gdzie ubiegłoroczna powódź wyrządziła jedne z największy szkód na Podkarpaciu. Samorządy wyceniły straty na ponad 180 mln zł. W najbliższy poniedziałek do Rzeszowa przyjedzie minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, który przekaże samorządowcom z Podkarpacia promesy na usuwanie skutków powodzi.

Ubiegłoroczna powódź na terenie całego Podkarpacia, w maju i czerwcu, spowodowała ogromne spustoszenia. Straty wyliczono na kwotę 1 mld 2 mln zł. Poszkodowanych zostało 12,8 tys. gospodarstw domowych.