Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna, do godz. 18 w czwartek strażacy przeprowadzili 7558 interwencji związanych z silnym wiatrem. Najwięcej w województwach: dolnośląskim - 1613, wielkopolskim - 1597, kujawsko-pomorskim - 933, zachodniopomorskim - 751 i lubuskim - 730.

Strażacy odnotowali cztery ofiary śmiertelne, wszystkie w województwie dolnośląskim. W miejscowości Rusko w powiecie świdnickim w wyniku silnego podmuchu wiatru auto dostawcze zostało zepchnięte z drogi i dachowało; zginęła jedna osoba. Kolejna osoba zginęła w miejscowości Siechnice w powiecie wrocławskim, gdy zawaliła się na nią ściana budowanego domu; dwie osoby zginęły we Wrocławiu po tym, jak drzewo przewróciło się na samochód osobowy.

PSP odnotowała również 13 osób rannych, w tym czterech ratowników.

Jak przekazał PAP bryg. Karol Kierzkowski z PSP. obecne działania straży polegają głównie na usuwaniu połamanych drzew i konarów ze szlaków komunikacyjnych oraz zabezpieczaniu uszkodzonych i zerwanych dachów.

Z informacji przekazanych PAP przez PKP PLK S.A. służby cały czas pracują nad przywróceniem ruchu pociągów i usuwają drzewa z torów. Służby techniczne interweniowały w związku z tym już ponad 200 razy.

"Sytuacja na torach zmienia się. Przywrócono ruch na trasie Piła - Bydgoszcz, Wrocław - Rudna Gwizdanów, Szczecin - Kostrzyn. Zmiany w komunikacji nadal występują na trasach Węgliniec - Jelenia Góra, Jelenia Góra - Wałbrzych, Szklarska Poręba - Jelenia Góra, Legnica - Rudna Gwizdanów, Szczecin - Reptowo, Piła - Poznań, Poznań - Zbąszynek, Słupsk - Lębork, Nysa - Brzeg" - poinformował Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dodał, że niemiecki zarządca infrastruktury ze względu na pogodę wstrzymał przejazd pociągów przez przejście Rzepin - Frankfurt (Oder) na linii Berlin - Poznań. Pociągi PKP Intercity do Berlina kończą kurs na stacji w Rzepinie.