Porozumienie między KPRP a Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych dotyczące wspólnej corocznej realizacji kolejnych edycji akcji sadziMy oraz SprzątaMy podpisali w środę w Pałacu Prezydenckim: wiceszef KPRP Piotr Ćwik oraz p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica. "To jest kontynuacja umowy, która już była podpisana. Teraz ją wznawiamy na kolejne edycje akcji SadziMy, ale i akcji SprzątaMy" - powiedział Ćwik PAP.

Jak dodał, w obu tych akcjach cyklicznie bierze udział prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. "To bardzo ważne akcje w wymiarze edukacyjnym, pokazujące, że dla pary prezydenckiej dbałość o las, także o to, by w lesie było czysto, jest bardzo ważna" - zaznaczył minister. Podkreślił, że podpisane w środę porozumienie to sformalizowanie bardzo dobrej współpracy z Lasami Państwowymi.

Prezydencki minister przypomniał, że w najbliższy piątek na terenie Nadleśnictwa Piotrków (woj. łódzkie) prezydent z małżonką wezmą udział w III edycji akcji sadzenia drzew SadziMY. Jak przekazano na stronie KPRP para prezydencka weźmie udział w akcji sadzenia lasu w Leśnictwie Wierzeje, spotka się również z uczestnikami tej akcji.

- To jest fantastyczna akcja, bardzo dziękuję za tę inicjatywę panu prezydentowi. To jest potężny impuls, zarówno dla młodzieży, edukacji, tej leśnej edukacji i dla osób dorosłych - powiedział p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Akcja SadziMY została zainaugurowana w 2019 r. przez prezydenta Dudę w odpowiedzi na zniszczenia dokonane przez huragan 100-lecia, który wystąpił na terenie Polski w 2017 roku. Huragan był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.

Podczas ubiegłorocznej edycji akcji SadziMY para prezydencka wzięła udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez huragan w sierpniu 2017 r.