Jak podaje portal innowacje.lubuskie.pl, Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych będzie stanowić ośrodek badawczo-wdrożeniowy, który na bazie potencjału naukowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie oraz współpracujących z nią jednostek, będzie wspierał sektory: rolny, ogrodnictwa i szkółkarstwa, a także przetwórstwa spożywczego. Ośrodek ma pobudzać wprowadzanie innowacji i stymulować rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), przyczyniając się do zwiększenia konkurencyjności gospodarki regionu, szczególnie firm sektora rolno-spożywczego.

Lubuski Urząd Marszałkowski zawiadomił, że pierwszy etap projektu obejmie budowę obiektu dydaktyczno-laboratoryjnego, pracowni z halą produkcyjną, zbiornika wodnego, szklarni z 4 tunelami foliowymi, przygotowanie odkrytych terenów upraw szkółki (w tym matecznika i cienników) wraz z systemem fertygacji. Stworzone zostanie modelowe gospodarstwo szkółkarskie na potrzeby badawcze oraz winnica - jako zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne, generujące nowoczesne technologie w szkółkarstwie, ogrodnictwie oraz uprawie winorośli.

W drugim etapie budowy powstanie zaplecze badawczo-rozwojowe dla przetwórstwa spożywczego. W tej części obiektu, oprócz pomieszczeń administracyjno-biurowych z salą wykładową, znajdą się m. in. laboratoria oraz, stanowiąca serce obiektu, część półtechniczna - składająca się z mini-przetwórni. W tej części ośrodka będą prowadzone produkcje pokazowe oraz próby technologiczne w branżach: mleczarskiej (ukierunkowanej na technologię produkcji serów), masarskiej, winiarskiej oraz browarniczej. Tzw. skala półtechniczna pozwoli na prowadzenie prób technologicznych przy znacznie niższych nakładach kosztów surowcowych i mediów, niż miałoby to miejsce w warunkach przemysłowych - informuje portal innowacje.lubuskie.pl.

Całkowita wartość projektu to ponad 40 mln zł, z czego prawie 34 mln zł zostanie pokryte ze środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (LRPO).