- Największe rezerwy i szanse dla sektora rolno-spożywczego tkwią w integracji, konsolidacji i współpracy rolników, przy produkcji rolnej, w przetwórstwie, w handlu (...) W ministerstwie utworzę departament do wsparcia tych działań, do odbudowy spółdzielczości - powiedział Kalemba na piątkowej konferencji prasowej.

Według ministra właśnie w spółdzielczości tkwi największy potencjał w poprawie sytuacji finansowej rolników. - Wrócenie na ścieżkę, na której są państwa Europy zachodniej - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Kalemba poinformował także, że w resorcie trwają prace nad połączeniem obecnych inspekcji weterynaryjnej, nasiennictwa i ochrony roślin, jakości handlowej, artykułów rolno-spożywczych i części Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w jedną Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. - Mieliśmy trochę nie do końca jasnych sytuacji, kto odpowiada za kontrolę w całym łańcuchu żywnościowym od pola do stołu. Doszliśmy do wniosku, że warto utworzyć jedną inspekcję, bardziej spionizowaną, zależną od ministra rolnictwa - wyjaśnił Kalemba.

Minister zapowiedział, że do końca roku opracowany zostanie program wsparcia produkcji trzody chlewnej. - Mamy tu świetne tradycje, natomiast spadek (produkcji) nastąpił dosyć dramatyczny (...) Chcemy wyspecjalizować część gospodarstw w hodowli macior, prosiąt i ich odchowem. Możemy +wyprodukować+ do 3 mln sztuk, zamiast kupować je za granicą - ocenił.

Kalemba dodał, że zostanie dopracowany i nadal będzie realizowany narodowy program melioracji i gospodarki zasobami wodnymi. - Tu są niesamowite wyzwania (...) W budżecie na 2013 rok mamy ok. 210 mln zł na melioracje podstawową i spółki wodne - powiedział.