Zdarzenie relacjonuje na swojej stronie internetowej Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Iławie. Pożar w miejscowości Kazanice, w gminie Lubawa (woj. warmińsko-mazurskie) w niedzielę rankiem zauważył przypadkowy świadek, który dostrzegł w oddali łunę nad budynkami gospodarstwa. Od razu zaalarmował strażaków, którzy bez zwłoki ruszyli do akcji. Palił się dach i poddasze chlewni, gdzie magazynowana była słoma.

Na miejscu zjawili się również sąsiedzi rolników, dzięki czemu od razu można było przystąpić do ewakuacji zwierząt. Z chlewni wyprowadzono ponad 280 świń, które przewieziono do innych budynków inwentarskich w okolicy. Strażacy zajęli się gaszeniem ognia i ochroną przed płomieniami pozostałych zabudowań, a gdy to się udało, rolnicy za pomocą ładowarek rozebrali spaloną więźbę dachową. Potem trzeba było usunąć ze stropu tlącą się słomę i na polu przelewać ją wodą.

Akcja ratownicza trwała ponad dziewięć godzin. W działaniach uczestniczyło 59 strażaków. Przyczyna pojawienia się ognia nie jest jeszcze znana. Trwa również szacowanie strat.