Do groźnego pożaru doszło na fermie drobiu wodnego w miejscowości Świdrówko, w gminie Świętajno, w woj. warmińsko-mazurskim. Dym dostrzeżono 6 kwietnia o godzinie 13. Fermę przez 11 godzin gasiło 10 zastępów strażaków.

Jak relacjonuje Komenda Powiatowa PSP w Olecku, gdy pierwsi strażacy dotarli na miejsce, gęsty dym kłębił się spod dachu jednej z gęsiarni. Na szczęście ptactwa w niej nie było. Pożar zagrażał jednak innym budynkom inwentarskim, w których znajdowało się łącznie 12 tysięcy gęsi.

Zadysponowane siły i środki okazały się zbyt skąpe i trzeba było wezwać posiłki. W efekcie w działaniach brało udział aż 50 strażaków z PSP Olecko, oraz OSP Świętajno, OSP Kowale Oleckie, OSP Mazury, OSP Szczecinki, OSP Wieliczki i OSP Cichy. Łącznie pracowało na miejscu 10 zastępów.

Strażacy musieli jednocześnie gasić płonący budynek i bronić sąsiednie zabudowania. Trzeba było zorganizować dodatkowy punkt czerpania wody z pobliskiego stawu. W tym samym czasie inni ratownicy ewakuowali gęsi ze strefy zagrożenia. Około 12 tyś. gęsi udało się ocalić przed zatruciem dymem.

Budynek spłonął niemal doszczętnie. Ratownicy dokonali rozbiórki spalonych konstrukcji. Trwa szacowanie strat i ustalanie przyczyn tego pożaru.