Policjanci wyjaśniają okoliczności pożaru, do jakiego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na terenie gminy Rokitno, w powiecie bialskim (woj. lubelskie). Spaleniu uległy zabudowania gospodarcze, a w nich zboże oraz ciągnik rolniczy, przyczepy, sprzęt rolniczy i trzy samochody. Wartość strat oszacowana została wstępnie na kwotę nie mniejszą niż 200 tys. zł. Na razie nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną pożaru.

Budynek inwentarski, stodoła i dom ucierpiały z kolei w pożarze gospodarstwa w Dźwierzutach, w woj. warmińsko-mazurskim. Ogień zauważono w dniu 20 sierpnia br. po godzinie 15. Jak informuje Komenda Powiatowa PSP w Szczytnie, w momencie przybycia strażaków na miejsce zdarzenia pożarem objęty był budynek inwentarski z inwentarzem, stodoła wypełniona belami siana oraz częściowo elewacja jednego z budynków mieszkalnych.

Gospodarze zdołali sami wyprowadzić z obory 5 krów, ale wewnątrz pozostały cielęta. Ze względu na bardzo duże zadymienie i ryzyko zawalenia przepalonego stropu drewnianego budynku inwentarskiego, ratowników wycofano z wnętrza obory. Po oddymieniu wnętrza udało się jednak uratować 17 szt. cielaków. Po kilkugodzinnej akcji pożar ugaszono. Obora i stodoła spłonęły, ale strażakom udało się ocalić dwa domy mieszkalne oraz budynek gospodarczy z warsztatem, kurnikiem oraz gołębnikiem. W działaniach uczestniczyło 47 strażaków. W wyniku pożaru zasłabła mieszkanka nadpalonego domu. Ratownicy pogotowia zabrali kobietę do szpitala.

23 sierpnia br. w ogniu stanęła również stodoła w jednym z gospodarstw w miejscowości Głazów, w powiecie sandomierskim (woj. świętokrzyskie). Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu relacjonuje: „Po dojeździe zastępów straży pożarnej i przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, że pali się murowana stodoła, kryta dachówką eternitową. W chwili dojazdu straży pożarnej ogień wydostawał się na zewnątrz budynku. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody na palący się obiekt. Jednocześnie ratownicy usuwali nadpalone elementy budynku i znajdujące się w nim płody rolne i opakowania drewniane (skrzynki). Po lokalizacji pożaru przystąpiono do częściowych prac rozbiórkowych nadpalonej więźby dachowej. Po ugaszeniu pożaru słomę znajdującą się w stodole przerzucono i przelano wodą".