Tłumy warszawiaków uczestniczą w sobotę w XV Pikniku Poznaj Dobrą Żywność, która odbywa się na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Impreza ma informować konsumentów o wysokiej jakości polskiej żywności.

Podczas pikniku można m.in. posmakować i kupić ekologiczne wędliny i produkty mleczarskie, w tym sery kozie, pleśniowe, a także świeżo tłoczone soki, miody pitne, wyroby cukiernicze czy przetwory warzywne.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu piknikowi była zorganizowana po raz piąty konferencja "Media w sektorze spożywczym". Jednym z prelegentów był minister rolnictwa Marek Sawicki. Jak zaznaczył, polskie rolnictwo w stosunku do rolnictwa z innych krajów europejskich zużywa mniej nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, przez co produkty smakują kuchnią "babciną", gdzie szynka smakuje jak szynka, a chleb pachnie. W ocenie ministra takie imprezy jak piknik mają pokazywać wyroby tradycyjne, które zachowują walory smacznej, zdrowej żywności.

Minister podkreślał, że niestety wiele żywności się marnuje. Według organizacji konsumenckich na śmietnik trafia nawet 30 proc. artykułów spożywczych. - W czasach niedoboru kupowaliśmy żywność na zapas, dzisiaj już nie ma takiej potrzeby, ale nawyki zostały. Nie możemy się przełamać i kupować tyle, ile zjemy w danym momencie - mówił Sawicki. Dodał, że nadmiernym zakupom sprzyja także reklama. W jego ocenie na racjonalne zachowanie konsumentów powinny wpływać media.

Organizatorem corocznego pikniku jest resort rolnictwa. W sobotnim pikniku uczestniczy 100 firm z różnych branż, z czego połowa posiada znak Poznaj Dobrą Żywność, który jest nadawany w ramach programu ministerstwa rolnictwa. Jego celem jest promocja żywności o wysokiej jakości, potwierdzonej certyfikatem. Znak PDŻ (Poznaj Dobrą Żywność) ma pomoc konsumentowi w dokonaniu świadomego wyboru produktów żywnościowych poprzez zagwarantowanie, że kupowane produkty są bezpieczne i smaczne.

Piknik na terenie SGWW odbywał się po raz czwarty, wcześniej był on organizowany na dziedzińcu ministerstwa rolnictwa. Impreza jednak nabrała rozmachu i teren resortu okazał się za mały, piknik przeniesiono więc na Ursynów, gdzie swoją siedzibę ma rolnicza uczelnia. Impreza przerodziła się w rodzinny festyn. Także w tym roku wiele imprez skierowanych jest do najmłodszych np. pokazy dojenia krowy czy wystawa zwierząt.