Jak poinformował w środę kierownik pracowni nowoczesnych strategii nauczania biologii na Uniwersytecie Wrocławskim dr Józef Krawczyk, przedsięwzięcie adresowane jest do wszystkich osób, które interesuje biologia, a jego ideą jest popularyzowanie tej dziedziny nauki oraz prezentacja badań realizowanych obecnie przez naukowców.

- Postęp w zakresie badań biologicznych jest olbrzymi. Każdy rok przynosi nowe odkrycia, które pozwalają wyjaśnić to, co do tej pory wydawało się niemożliwe do wyjaśnienia. Rozwój społeczeństwa wiedzy stawia przed nami konieczność nieustannej edukacji, która pozwoli zrozumieć to wszystko, co dzieje się w środowisku człowieka i za jego sprawą - mówił Krawczyk.

W programie imprezy znalazły się m.in. wykłady, warsztaty, pokazy i wystawy, w trakcie których naukowcy wyjawią sekrety kolorów roślin i procesu fotosyntezy, opowiedzą o wykorzystaniu roślin w magii i medycynie oraz wyizolują DNA z wąsów ogórka.

- Osoby zafascynowane mikroświatem będą miały okazję wziąć udział w wielu zajęciach odbywających się w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii. Będzie można zobaczyć bakterie i drożdżaki, dostrzec ich piękno oraz dowiedzieć się, gdzie można je spotkać w naszej kuchni, czym różnią się +dobre+ bakterie od chorobotwórczych, a także zobaczyć +mikropotwory+ za pomocą mikroskopu elektronowego - dodał Krawczyk.

Krawczyk zaznaczył, że w programie imprezy znalazły się zajęcia dla każdej grupy wiekowej, a sugerowany wiek lub etap edukacyjny przy poszczególnych prezentacjach ma na celu pokazanie skali trudności omawianego zagadnienia. - Zapraszamy na zajęcia całe rodziny, m.in. do obejrzenia ekspozycji Muzeum Człowieka, pięknej kolekcji bezkręgowców, hodowanych w terrariach zwierząt czy wspaniałego filmu dotyczącego sów - podkreślił.

Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny, ale na część zajęć konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.