Jak poinformowało w poniedziałek Centrum Prasowe MTP, wystawa ma mieć charakter przeglądu współczesnych osiągnięć agrotechniki, będzie też pokazem tradycji i dziedzictwa polskiej wsi. Wydarzenie trwać będzie od 30 listopada do 2 grudnia.

Ekspozycja będzie zlokalizowana w dwóch pawilonach. W jednym znajdzie się ekspozycja urządzeń, technologii i maszyn rolniczych oraz wystawa Muzeum Rolnictwa ze Szreniawy. Swoją ofertę pokażą spółki Skarbu Państwa zajmujące się nasiennictwem i hodowlą oraz polskie gospodarstwa agroturystyczne. W drugim pawilonie zaprezentowane będą zwierzęta z polskiej hodowli, w tym polskie rasy koni i kuców.

Cytowany w komunikacie prasowym minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości "jest doskonałą okazją do zaprezentowania historii i tradycji polskiej wsi i obszarów wiejskich". Minister podkreślił, że należy przywracać pamięć o roli rolników w odzyskaniu niepodległości, zaś "bez znajomości korzeni trudno budować przyszłość".

- Narodowa Wystawa Rolnicza będzie na tle historii przedstawiać koncepcję współczesnej wsi, charakteryzującą się nowoczesnością, wielowarstwowością i szybkim rozwojem - powiedział.

Jak dodał, "to naturalne, że Międzynarodowe Targi Poznańskie, których historia sięga 1921 roku, są wprost predystynowane do realizacji tego przedsięwzięcia ze względu na wieloletnie zaangażowanie i doświadczenie w organizacji targów skierowanych do sektora rolno-spożywczego".