O dramatycznych wydarzeniach donosi regionalny portal Kurier Poranny. Pożar zauważono w środę około godz. 16 na budynku gospodarczym. Silny wiatr błyskawicznie rozprzestrzenił jednak ogień na budynki inwentarskie i stodołę.


Do akcji gaśniczej zadysponowano w sumie dwadzieścia zastępów straży pożarnej z OSP Grajewo, JRG Grajewo, JRG Mońki, JRG Augustów, JRG Kolno i z OSP Goniądz. Na miejsce ściągnięto również specjalistyczny sprzęt, w tym dodatkowe podnośniki, by opanować szalejący żywioł i ochronić zabudowania mieszkalne. Pożar udało się zdusić w nocy, jednak dogaszanie pogorzeliska i rozbiórka nadpalonych elementów zajęły jeszcze niemal cały dzisiejszy dzień. Działania potrwały ostatecznie ponad 20 godzin. Zmęczonych do granic strażaków trzeba było zmieniać w trakcji akcji. W gaszeniu pożaru uczestniczyło ponad 60 druhów.


Ratownikom udało się ocalić z pożogi wszystkie zwierzęta. Niestety, w budynkach inwentarskich spłonęło całe wyposażenie, a w budynkach gospodarczych maszyny i sprzęt rolniczy. Doszczętnie spłonęła również stodoła z zapasami paszy dla zwierząt. Właściciel oszacował wstępnie straty na 1 mln zł. Strażacy podają zaś, że uratowali mienie o wartości 7 mln zł. Przyczyny pojawienia się ognia nie są jeszcze znane.


Kilka dni wcześniej, w Wielką Sobotę, miał miejsce pożar w innym gospodarstwie w tej samej gminie -w miejscowości Łojki. Przez 7 godzin z ogniem walczyło wówczas 10 jednostek straży pożarnej. Strażakom udało ocalić się dom, ale z dymem poszły zabudowania gospodarcze. Okazało się, że właściciel jednej z posesji wysypał na podwórku gorący popiół. Od niego zajęła się trawa, a następnie ogień przeniósł się na zabudowania.