50 tys. zł dla osoby, która dopiero rozpoczyna prowadzenie własnego gospodarstwa – tyle będzie wynosić premia dla młodego rolnika. Te pieniądze mają zachęcić wykształconych ludzi do tego aby zostawali na wsi.

Dotychczas nie było jednak wiadomo, kto będzie mógł je dostać. Pomysły były różne. Początkowo zakładano, że o dotacje będą mogli ubiegać się tylko ci rolnicy, którzy jeszcze nie mają gospodarstwa a dopiero zamierzają je przejąć. Teraz listę rozszerzono.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: - W projekcie rozporządzenia będzie zapis, że można uzyskać dofinansowanie 50 tysięcy złotych jeśli się stało właścicielem gospodarstwa nie wcześniej niż 18 miesięcy. Dlatego program wsparcia dla młodych rolników ruszy jako jeden z pierwszych. - Bardzo nam zależy żeby jak najwcześniej uruchomić program dla młodego rolnika dlatego że ten czas jest bardzo ważny dla tych rolników, którzy przejęli gospodarstwo wcześniej w 2006 r. – dodaje Kowalczyk.

Co na to najbardziej zainteresowani ? Zdaniem izb rolniczych wszyscy od dawna czekają na konkrety. Program ma ruszyć już za kilka miesięcy a do tej pory nie ma odpowiednich rozporządzeń, są tylko projekty. Mało tego zasady przyznawania dotacji cały czas się zmieniają.

Zenon Bistram, Krajowa Rada Izb Rolniczych: - Rolnicy bardzo negatywnie to odbierają tym bardziej że nie ma określonego terminu kiedy będzie można pobierać te środki na lata 2007-13.

Zaniepokojenie rolników nie dziwi. Tym bardziej że pula środków jest ograniczona. Do rozdysponowania do końca 2013 roku jest tylko ponad 400 mln euro.

Źródło: Agrobiznes