- W ramach budżetu na kolejne siedem lat jednym z naszych ważnych priorytetów jest to, żeby połączyć cele klimatyczne z celami wsparcia produkcji rodzimej, ekologicznej i wsparcia polskiego rolnictwa, dzięki któremu jesteśmy jednym z głównych eksporterów żywności w Europie - podkreślił Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Jak zaznaczył, "Polska próbuje przekonać partnerów, żeby budżet był jak największy".

Według premiera "oprócz polityki rolnej w obszarach ważnych dla Polski i Grupy Wyszehradzkiej pozostaje także m.in. polityka infrastrukturalna, budowa dróg, kolei, mostów, polityka klimatyczna i w zakresie cyberbezpieczeństwa".

Zdaniem Morawieckiego, "aby zwiększyć budżet UE trzeba walczyć z rajami podatkowymi, bo - jak ocenił - wszystkie państwa UE tracą ogromne pieniądze na opodatkowaniu najbogatszych firm, najbogatszych ludzi w rajach podatkowych".

- To absolutnie niedopuszczalna rzecz - zaznaczył.

Dodał, że walka z "mafiami" vatowskimi na terenie całej Unii Europejskiej mogłaby być dodatkowym zasobem finansowanym dla budżetu UE. Jego zdaniem ważnym zastrzykiem dla budżetu UE i odbudowy gospodarki UE mogłyby być "nowe źródła własne, jak podatek od transakcji finansowych, czy podatek od wielkich korporacji".

Pod koniec kwietnia szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że propozycję nowego unijnego budżetu, jak i Funduszu Ożywienia, zaprezentuje w drugim lub trzecim tygodniu maja. Przewodnicząca KE i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podkreślili, że nowy budżet UE na lata 2021-2027 będzie powiązany z Funduszem, co - ich zdaniem - jest jedynym sposobem na wyjście z kryzysu.