W przeddzień głównych uroczystości zaplanowanych na niedzielę odbędzie się konkurs prezydenta na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym wezmą udział grupy reprezentujące wszystkie województwa. Od soboty będzie można także korzystać z licznych atrakcji, takich jak m.in. Miasteczko Regionów, w którym prezentowane będą poszczególne województwa, odwiedzić będzie można aleję twórców ludowych czy kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, a także obejrzeć występy zespołów ludowych.

W niedzielę w południe para prezydencka weźmie udział w mszy świętej w Kaplicy Polowej Armii Krajowej. Stąd korowód dożynkowy wyruszy na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie o godz. 14.30 rozpocznie się ceremonia dożynkowa. Oficjalna część uroczystości zakończy się ok. godz. 15.30.

- Dożynki to polski sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, wieńczące ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. To święto, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i prośbą o pomyślność w przyszłym - przypomniała na swojej stronie Kancelaria Prezydenta.

Dożynki prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-38 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach, w 2000 roku, reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 dożynki w Spale miały charakter regionalny. W 2009 roku powrócił do nich Lech Kaczyński. Bronisław Komorowski jest czwartym prezydentem, który z tej okazji przyjeżdża do Spały.