PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Prezydent Duda na obchodach 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

Prezydent Duda na obchodach 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa
Fot. KPRP

Prezydent Andrzej Duda przybył w niedzielę do Wierzchosławic (woj. małopolskie) na obchody 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, wybitnego działacza chłopskiego i premiera II RP. Uroczystość odbywa się w rodzinnej miejscowości przywódcy ruchu ludowego. - Dzisiejsze postrzeganie polskiej wsi i polskich rolników jest ukształtowane przez wizję, jaką nadał im Wincenty Witos - mówił prezydent.Niedzielną uroczystość, która odbyła się w rodzinnej miejscowości Wincentego Witosa, zorganizował NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" we współpracy z Powiatem Tarnowskim.

Jak podkreślił prezydent, Wierzchosławice są nie tylko symbolem polskiego ruchu ludowego. - Dla mnie są także symbolem znaczenia polskiej wsi i polskich chłopów, polskich rolników poprzez osobę Wincentego Witosa. (...) Witos był w naszej historii postacią jedyną w swoim rodzaju, nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała - stwierdził prezydent.

Jak dodał, "dzisiejsze postrzeganie polskiej wsi i polskiego rolnika, dzisiejsze ukształtowanie społeczeństwa, poprzez ostatnie dziesięciolecia, od śmierci Wincentego Witosa, a więc od 1945 poprzez wszystko co było ważne, postawę polskich rolników, powstanie Solidarności Rolników Indywidualnych, (...) jest głęboko ukształtowane wizją, jaką polskiej wsi i polskiemu chłopu, polskiemu rolnikowi w polskim państwie nadał Witos - mówił.

Podkreślił też, że Wincenty Witos nauczył nas, że człowiek polskiej wsi jest tak samo godny, jak każdy inny obywatel RP, "choćby miał na głowie dziesięć profesorskich tytułów i pięć królewskich koron włożonych, choćby miał wszystkie szlacheckie tytuły, jego godność nie różni się od godności rolnika".

Prezydent wskazywał też na rolę rolników, którzy zapewniają Polsce bezpieczeństwo żywnościowe. "To jest wielka rola, którą dzisiaj spełniają polscy rolnicy i realizują ją w sposób doskonały. To jest dzisiaj ogromna część polskiego PKB, ogromna część polskiej gospodarki, dynamicznie się rozwijającej, coraz nowocześniejszej. To jest ogromna, zwiększająca się z roku na rok, część polskiego eksportu" - mówił prezydent.

Duda oceniając rolę Witosa w polskiej historii współczesnej wskazał, że był on "nie tylko człowiekiem, który pracował na roli, który wychował się na wsi, ale przede wszystkim był wielkim politykiem, był wielkim państwowcem, trzykrotnym premierem".

Podkreślił, że "był to człowiek, który uratował Rzeczpospolitą w 1920 roku", stając na czele rządu oraz wzywając mieszkańców wsi, by chwycili za broń. - Dzięki jego zdecydowanej, absolutnie jednoznaczniej postawie Polska była w stanie przeciwko bolszewikom wystawić milionową armię ludzi absolutnie zdeterminowanych, przesiąkniętych wiarą w to, że muszą walczyć do ostatniej krwi o utrzymanie swojej ojczyzny - dodał prezydent.

Podkreślił, że Witos "chciał budować Polskę wolną, suwerenną, niepodległą, silną".

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że zdążając drogą wytoczoną przez Wincentego Witosa osiągniemy taką Polskę, o jakiej on marzył, w której polski rolnik, polska wieś rzeczywiście będzie wszechstronnie wspierana przez polskie państwo.

Prezydent wskazał, że nie ma żadnych wątpliwości, iż większość Polaków jest dumna z polskiej żywności oraz że większość Polaków szczyci się naszymi wielkimi tradycjami, a także tym, co dzisiaj polski rolnik jest w stanie zaoferować. - A jednak zdarzają się ataki i państwo polskie musi rolników polskich w sposób zdecydowany bronić, czy to tutaj na forum wewnętrznym, czy to na forum zewnętrznym - zaznaczył Duda.

Mówił też, że państwo polskie musi być zawsze gotowe, by wspomóc rolnika w przypadku, kiedy dojdzie do klęski żywiołowej, kiedy jego praca zostanie zniszczona przez przyrodę, przez suszę, przez gradobicie, przez mróz, przez jakiekolwiek inne zdarzenie, które mu rolnik nie był w stanie zaradzić. - To wszystko są ważne obowiązki, które państwo polskie powinno brać na siebie i powinno je nieść - podkreślił.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że tak jak tutaj siedzimy, zarówno panowie ministrowie, jak i pan komisarz, pani premier, ja, wszyscy ludzie, którzy dzisiaj ponoszą odpowiedzialność za polskie sprawy, taką właśnie Polskę chcemy budować. Chcemy budować Polskę, z której - bo wierzę w to, że obserwuje nas - będzie dumny Wincenty Witos. To jest nasze wielkie pragnienie, to jest moje wielkie pragnienie i dziękuję za wszelka pomoc w tym zakresie, za wszystkie rady, za wsparcie, dziękuję za każdą możliwość kontaktu z państwem i możliwość porozmawiania o bardzo ważnych sprawach" - powiedział prezydent.

Premier Mateusz Morawiecki w liście z okazji 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa napisał, że jednoczy nas dzisiaj osoba Wincentego Witosa. - To postać niezwykle ważna w naszej najnowszej historii, bohater ruchu ludowego, syn tej ziemi, jeden z ojców naszej niepodległości - ocenił. Szef rządu podziękował mieszkańcom Wierzchosławic za to, że od lat pielęgnują dziedzictwo przywódcy ruchu ludowego, wywodzącego się z ich miejscowości.

Zaznaczył również, że Witos był samorodnym talentem i wizjonerem na przełomie XIX i XX wieku. Morawiecki stwierdził także, że naszym obowiązkiem wobec przodków jest zachowanie pamięci o naszej historii i jej wielkich twórcach.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników niedzielnej uroczystości z okazji 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa napisał: "imponująca jest droga życiowa tego syna polskiej wsi, ogromny jest jego dorobek, nie do przeceniania zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej".

W liście odczytanym przez posła Wiesława Krajewskiego (PiS) Kaczyński napisał także: "Ponieważ dziękujemy obrońcom ojczyzny z 1920 roku, będąc wolnymi Polakami, to chylimy też czoła przed wszystkimi działaczami ruchu ludowego i ruchu chłopskiego, których służba Polsce i wolności, których opór przeciwko zniewoleniu, jakże mocno przyczynił się do naszej dzisiejszej niezawisłości. Czynimy tak, czujemy tak, przeżywamy tak, myślimy tak, bo jesteśmy wspólnotą, bo tę wspólnotę współtworzymy zarówno z tymi, co byli przed nami jak i z tymi, którzy po nas nastąpią i z pokolenia na pokolenie będą przekazywane piękne słowa Wincentego Witosa, że nie ma sprawy ważniejszej niż Polska".

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski ocenił podczas uroczystości w Wierzchosławicach, że przyszłość rolnictwa w Europie i Polsce będzie się decydować w najbliższych miesiącach. - Kiedy będą zapadać decyzje o wspólnej polityce rolnej na kolejne siedem lat; musi mocno wybrzmieć głos Polski i polskiego prezydenta - podkreślił.

- Prawdopodobnie w czasie prezydencji niemieckiej, w drugiej połowie roku zapadną ostateczne decyzje, jaki będzie budżet na wspólną politykę rolną. Decyzje, czy te kilkadziesiąt miliardów euro więcej czy mniej w Europie i czy kilka miliardów euro więcej czy mniej w Polsce na najbliższe siedem lat, to będą decyzje, które zaważą o tym, czy polska wieś i polskie rolnictwo razem z rolnictwem europejskim będzie się rozwijać czy grozi mu kryzys i być może upadek - mówił unijny komisarz.

Jak dodał, ważne, żeby w sprawie przyszłego budżetu UE na rolnictwo był słyszalny nie tylko jego głos - jako unijnego komisarza ds. rolnictwa - ale też głos Polski jako państwa i głos polskiego prezydenta. "Musi to być prezydent z bardzo silnym mandatem zaufania polskiej wsi. Wtedy będzie to głos lepiej słyszalny" - stwierdził.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystości w Wierzchosławicach zapewnił prezydenta Andrzeja Dudę o poparciu w majowych wyborach. Chwalił dotychczasową współpracę z prezydentem i jego znajomość spraw wsi. Zaznaczył, że Wincenty Witos walcząc o równouprawnienie chłopów, podkreślał odpowiedzialność chłopów za państwo, a także rolę państwa i jego odpowiedzialność za sprawy mieszkańców wsi. Dodał, że "tylko państwo" może wziąć odpowiedzialność za groźne zjawiska klimatyczne i rozprzestrzeniające się choroby zwierząt. Powołał się w tym kontekście na specustawę o ASF zwiększającą prawa myśliwych. Według niego ci, którzy głosowali przeciw ustawie, "szkodzą polskiej wsi".

Obchody 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a także m.in. komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, europosłanki PiS, b. premier Beaty Szydło rozpoczęły się od mszy św. w intencji ojczyzny i polskich rolników w miejscowym kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia. Następnie Andrzej Duda złożył wieniec na grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy, znajdującym się na cmentarzu w Wierzchosławicach.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. we wsi Wierzchosławice w pow. tarnowskim. Pochodził z biednej rodziny chłopskiej, posiadającej dwumorgowe gospodarstwo. Był politykiem - jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem. W Stronnictwie Ludowym działał od 1895 r. Po aresztowaniu przez władze sanacyjne, osadzony był w twierdzy brzeskiej. W czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie. Spoczął w rodzinnej wsi; w uroczystościach pogrzebowych, trwających od 2 do 6 listopada, uczestniczyły tłumy.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • baca56 2020-01-22 20:45:44
  Mam już trochę lat, i od kiedy pamiętam do Wincentego Witosa kleiła się przed wyborami każda kolejna menda i szumowina w nadziei na poparcie wsi. Witos nie może się już przed tym bronić - może chociaż my, rolnicy spróbujmy stanąć w obronie jego pamięci. Witosowskie PSL zostało po wojnie brutalnie rozbite przez komunistów. Działaczy wsadzano do więzienia, mordowano, Mikołajczaka wypędzono z Polski. W to miejsce utworzono ZSL - szyld podobny, ale działacze nowi, komunistyczni. I tak to trwało do 1989r. Po tej dacie bardzo gładko, bez wyprowadzania sztandarów i większych zmian strukturalnych i kadrowych ZSL zmieniło nazwę na PSL i zaczęło żerować na ludowej, Witosowej tradycji. Jak dbało o interesy wsi najlepiej pokazuje pochodzące z tamtych lat rozwinięcie skrótu PSL - Posady Swoim Ludziom. Nie tylko posady - także dotacje, także ziemia. Odwalcie się od Witosa! On by tego nie firmował. Donald Tusk przez całe lata swojego premierowania chyba ani razu nie użył słowa "rolnictwo", ale nie przeszkadza to PO także do Witosowych symboli się podczepiać. PIS z kolei od lat ma gębę pełną prorolniczych frazesów, odmienia "rolnik", "wieś", "rolnictwo" przez wszystkie możliwe przypadki, przy każdej okazji - ale twarde fakty, liczby mówią, że dla rolników nie robi nic, a nawet przeciwnie - likwiduje polskie rolnictwo. ODWALCIE SIĘ WSZYSCY OD WITOSA!
 • Krzyś 2020-01-20 23:29:13
  A co tam robił p.o. nowakowski z ARiMR.? Uprawiał swoje hobby, podróże.
 • Lemiesz 2020-01-20 10:25:32
  Witos był tym który pomagal rolnikom i od tego czasu nie ma niekogo ,chyba ze przed wyborami ktoś tylko coś obieca i tyle a ja mam prośbę może Pan prezydent zrobi coś z imortem zboża z Ukrainy które zalewa wschodnią część Polski bo jak to jest z tą Unią jesli chodzi np o sądy to Unia nie ma miec prawa do glosu a jak chodzi o rolnictwo to unia święta z zakazami i nakazami
  • Normalne 2020-01-20 12:21:02
   Tak pomagał że była ogromna bieda i głod
   • JACEK 2020-01-20 17:19:08
    a co bylo przed nim-dobrobyt ??? wpisz sobie galicyjska bieda a wtedy moze bedziesz mial pojecie o czym pisesz...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.117.125
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.