Prezydent spotkał się w środę z mieszkańcami powiatu nowomiejskiego (woj. warmińsko-mazurskie). Mówił, że ziemia na tych terenach bardzo często przechodziła "w obce ręce". - Cieszę się, że w ciągu ostatnich lat tą ziemię i tutaj, i na zachodzie Polski udało się zabezpieczyć przed tym, aby nie była wyprzedawana w ręce obcego kapitału. To jest niezwykle ważny proces. Dobrze, że udało się tą fatalną tendencję, to negatywne, to zbrodnicze dla Polski i dla polskich rolników działanie zatrzymać - zaznaczył prezydent Duda.

Przypomniał, że większość ziem powiatu nowomiejskiego to tereny rolne, na które trzeba patrzeć w sposób szczególny. - Dla mnie bardzo ważną sprawą jest praca polskich rolników i to, co dla Polski tworzą, to czym Polskę zasilają na co dzień - płody polskiej ziemi, efekt pracy polskich rolników, efekt pracy polskich gospodarstw rolnych, przede wszystkim tych rodzinnych - dodał prezydent.

Wyraził pogląd, że Polska jest dziś potęgą rolną na skalę światową. - Ogromna część naszego eksportu, cały czas wzrastającego, to są właśnie produkty rolne. Ogromna część naszego PKB, które cały czas wspaniale nam rośnie na przestrzeni ostatnich lat, jest uzyskiwana właśnie z produkcji rolnej - wskazywał Andrzej Duda. Jak podkreślił, produkcja ta jest coraz bardziej nowoczesna, ale też zachowuje wiele bardzo tradycyjnych walorów. - Dzięki temu nasza żywność nie tylko jest bardzo dobra, ale przede wszystkim jest znakomicie konkurencyjna na całym świecie - przekonywał prezydent.

Podziękował rolnikom z powiatu nowomiejskiego za ich wkład pracy w rozwój polskiego rolnictwa i polskiej gospodarki. Wyraził też zadowolenie z faktu, że Polska ma swojego komisarza ds. rolnictwa - Janusza Wojciechowskiego. - Chcemy, żeby w sposób szczególny ten właśnie sektor naszej gospodarki był z tego punktu widzenia unijnego zadbany - powiedział Duda.

Prezydent nawiązał też do historii Nowego Miasta Lubawskiego. Podkreślał, że przez większość swej historii było miastem polskim. - Można śmiało mówić: to jest polskie miasto, to przez większość czasu było polskie miasto. To jest polskie miasto i ma swoich wspaniałych polskich mieszkańców - powiedział. Dziękował mieszkańcom Nowego Miasta Lubawskiego za budowanie polskości. - To między innymi dlatego właśnie Nowe Miasto Lubawskie jest dziś częścią Polski - zaznaczył Andrzej Duda.