Prezydent odwiedził w piątek Pińczów, gdzie rozmawiał z producentami i przetwórcami z branży rolno-spożywczej; odwiedził m.in. zakłady Gomar Pińczów.
Prezydent podkreśli na briefingu prasowym, że z tych spotkań płynie jedna konkluzja: potrzebna jest większa promocja polskich produktów i zwiększenie ich dostępność.
- Apeluję o to, aby starać się w jak największym stopniu kupować produkty polskie. Dzisiaj akurat mówimy o branży spożywczej, bo mówimy o produktach spożywczych, o tym, co produkują przede wszystkim nasi rolnicy. Ale ten apel jest generalny: starać się kupować produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent zaznaczył, że produkt polski łatwo rozpoznać m.in. po kodzie kreskowym na opakowaniu.
- Ten kod kreskowy, jeżeli ma początek 590 to oznacza, że został on wyprodukowany w Polsce - powiedział prezydent.
Zaznaczył, że opowiada się też za wprowadzeniem regulacji zobowiązującej duże sieci handlowe do tego, by zawsze określony procent oferowanych przez nie produktów pochodził z rynku lokalnego. Jak dodał, jest także zwolennikiem tego, by na paragonie fiskalnym było oznaczone, który z zakupionych produktów jest wyprodukowany w Polsce.
- Kupujmy produkty polskie. Polskie produkty są bardzo wysokiej jakości, nasi rolnicy produkują świetną żywność, zbierają plony, zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, trzeba wspierać w związku z tym polskich rolników. Proszę o kupowanie polskiej żywności - apelował Andrzej Duda.
Komentarze