Prezydent pytany był o to, czy zajmuje się sytuacją na Odrze. - Zajmuję się tylko bez udziału żadnych politycznych, kompletnie niepotrzebnych w tej sytuacji połajanek, które słyszymy od pewnego czasu. Tym bardziej, że jeśli chodzi o przyczyny tej katastrofy ekologicznej, to jak widać, te wersje, co ją spowodowało, zmieniają się bardzo dynamicznie - powiedział. - Dlatego staram się odwoływać do głosów ekspertów w tej sprawie - dodał.

Zaznaczył, że był w krakowskim IMGW i rozmawiał na temat stanu wód w ogóle w Polsce. - Bo to także ma związek z tym, co się teraz dzieje - ocenił. Dodał też, że w najbliższym czasie spotka się jeszcze z ekspertami na zachodzie Polski.

Zaznaczył, ze ten problem nie dotyczy tylko Odry i jej dopływów, ale chociażby Wisły. - Na szczęście na razie katastrofy ekologicznej na Wiśle nie mamy - podkreślił.

Problem z podziałem zadań pomiędzy Inspekcją Ochrony Środowiska a Wodami Polskimi

Zaznaczył, że instytucje państwa zadziałały w sposób chaotyczny i bardzo często spóźniony.

Oczywiście jest pytanie w jaki sposób można było zapobiec tej katastrofie ekologicznej czy rzeczywiście nie jest tak, że jak mówią eksperci, że jest pewien problem w podziel zadań pomiędzy Inspekcją Ochrony Środowiska a Wodami Polskimi - ocenił.

Od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. W zeszłym tygodniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry mikroorganizmy - tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży.