Muzeum Rolnictwa imienia ks. Krzysztofa Kluka mieści się w zespole pałacowo-parkowym, który jest dawną siedzibą rodu Starzeńskich. Rocznie ciechanowieckie muzeum odwiedza około 60 tys. turystów. Placówka podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Jubileuszowe obchody odbywać się będą przez cały 2012 rok.

Jak poinformował w poniedziałek Stanisław Kryński z działu promocji ciechanowieckiego muzeum, gala jubileuszowa zaplanowana jest na 18 maja. Także w maju zostanie otwarta wystawa pokazująca historię muzeum, związanych z nim ludzi oraz najciekawsze zabytki, które placówka pozyskała w swojej 50-letniej historii. Zostanie też wydana monografia muzeum oraz prezentujący je album. Wcześniej, w marcu, wystawa jubileuszowa zostanie pokazana w warszawskiej SGGW.

We wrześniu zostanie oddany do użytku odrestaurowany zabytkowy drewniany XVIII -wieczny kościół z Bogut, który został przeniesiony do ciechanowieckiego skansenu. W październiku muzeum we współpracy ze Stowarzyszeniem Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce organizuje konferencję "Dziedzictwo kulturowe a turystyka".

Obecnie w zbiorach muzeum w Ciechanowcu jest ponad 27,5 tys. eksponatów, które są prezentowane na kilkudziesięciu wystawach stałych, m.in. związanych z rodem Ciechanowieckich i historią Ciechanowca. Muzeum ma charakter skansenu. W skansenie są łącznie prezentowane 44 obiekty drewnianego budownictwa wiejskiego, od XVIII wieku do połowy XX w. Są wśród nich młyn wodny z połowy XIX wieku oraz zabytkowa drewniana szkoła ze wsi Winna Chroły. Można też zobaczyć dwór ziemiański z 1858 roku, gdzie mieści się jedyne w Polsce Muzeum Pisanki, które gromadzi około dwóch tysięcy pisanek z całego świata.

W dawnych stajniach od 1982 roku działa jedyne w kraju Muzeum Weterynarii, które gromadzi pamiątki związane z historią lecznictwa zwierząt w Polsce. Chluba skansenu jest żywa ekspozycja ziół z rejestru patrona muzeum ks. Krzysztofa Kulka ( 1739-1796).

Muzeum pielęgnuje wiele regionalnych tradycji. Od ponad 30 lat organizuje w Adwencie ogólnopolskie konkursy gry na instrumentach pasterskich pn. "Ligawki". W obchody jubileuszu będą też włączone inne cykliczne imprezy takie jak "Podlaskie święto chleba", "Zajazd szlachecki" czy "Wykopki w skansenie"