W informacji podano, że Duda objął patronat "wyrażając szacunek i wdzięczność za codzienny trud i ciężką pracę rolników", a także, że pragnie "włączyć się w tegoroczne obchody dożynek i wspólnie z mieszkańcami polskiej wsi dziękować za plony".

Prezydent skierował też przesłanie do uczestników dożynek. "W imieniu Rzeczypospolitej chcę przekazać wszystkim pracującym na roli wyrazy głębokiego szacunku i uznania. Dożynki to sposobność, aby podziękować za chleb, który tafia na nasze stoły, ale także za poświęcenie, za służbę dobru wspólnemu i polskiej racji stanu" - napisał Duda.

"W czterdziestą rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich i rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność" chcemy też oddać hołd tym, którzy przed czterdziestu laty upomnieli się o godność i prawa polskich rolników, przyczyniając się do zwycięstwa nad komunizmem" - dodał.

Prezydent zapewnił, że "Rzeczpospolita nigdy nie zapomni o zasługach polskiej wsi".

Podkreślił, że rolnictwo jest ważną częścią polskiej gospodarki. "Suwerenny byt Polaków zależy w dużej mierze od zachowania bezpieczeństwa żywnościowego. Możemy dziś z dumą powiedzieć, że polscy rolnicy nie tylko są w stanie wyżywić naród, ale mogą też z sukcesem konkurować na światowych rynkach" - ocenił Duda.

Podziękował też rolnikom za to, że w trudnym okresie pandemii Covid-19 "dali Polakom poczucie bezpieczeństwa, za to, że nawet przez chwile produkcja żywności nie była zagrożona i że nie zabrakło chleba w naszych domach".

Prezydent zapewnił też, że sprawy polskiego rolnictwa i polskiej wsi są dla niego szczególnie ważne.