PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Prezydent: Polska wieś zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe naszego narodu

Prezydent: Polska wieś zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe naszego narodu
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w dożynkach na Jasnej Górze, fot. PAP/Waldemar Deska

Polska wieś zapewnia nam, Polakom, bezpieczeństwo żywnościowe naszego narodu i naszej ojczyzny, a zarazem zapewnia rozrastającą się część polskiego eksportu - mówił prezydent Andrzej Duda w niedzielę podczas ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze.Jak ocenił, obecność przedstawicieli władz państwowych na Jasnej Górze ma wymiar nie tylko symboliczny; to dla nich także zobowiązanie do dbałości o polskie rolnictwo, o warunki życia na wsi, o możliwości zbytu płodów rolnych czy zabezpieczenie rolników na wypadek klęsk naturalnych.

W przemówieniu do uczestników przedpołudniowej sumy dziękczynnej, będącej głównym punktem jasnogórskich dożynek prezydent przytoczył słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, że "glebę uprawia się nie tyle przez nawóz, ale przez miłość, głęboką miłość ku ziemi ojczystej i wszystkiego tego, co ją stanowi".

Jak zaznaczył, kard. Wyszyński, którego beatyfikacja odbędzie się za kilka dni, był nie tylko wspaniałą postacią polskiego Kościoła i Prymasem Tysiąclecia, ale przede wszystkim - wielkim człowiekiem, o którym generał zakonu paulinów, o. Jerzy Tomziński mówił, że jest jasnogórskim prymasem.

- Jasnogórskim prymasem, ponieważ - jak wielokrotnie powtarzał - Matka Najświętsza, ta z Jasnej Góry, była jego sercu i jego życiu szczególnie droga od samego początku. Albowiem wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej wisiały nad jego łóżkiem w jego rodzinnym domu i zamykając do snu i otwierając porankiem oczy patrzył na wizerunek - jak mówił - tej ciemnej pani i tej jasnej - mówił Andrzej Duda.

- Dlatego też wielokrotnie do niej powracał, dlatego też wszystko, co tak ważne w jego życiu duchowym, ale także w życiu duchowym naszej ojczyzny i historii tu właśnie, z Jasną Górą się wiązało - wskazał prezydent, wspominając śluby biskupie kard. Wyszyńskiego, śluby jasnogórskie narodu polskiego, kulminację obchodów tysiąclecia państwa polskiego oraz obchody tysiąclecia chrztu Polski, a więc przystąpienia Polski do wielkiej rodziny chrześcijańskiego Zachodu.

- Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać wszyscy na tych dożynkach jasnogórskich, w 2021 roku, roku wielkiego prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego - i razem modlić się za ojczyznę, razem dziękować za ten rok, dziękować za plony tak, jak to czynimy co roku, ale w sposób szczególny, pamiętając o jego osobie i modląc się za ojczyznę, za prymasa tysiąclecia, dziękując za jego wstąpienie w poczet błogosławionych, co już wkrótce nastąpi - podkreślił.

- Jesteśmy tutaj razem - i państwo, przedstawiciele polskich rolników i my - przedstawiciele władz Rzeczypospolitej z ministrem rolnictwa, ze wszystkimi ludźmi władz centralnych, którzy z rolnictwem są związani i którzy troszczą się na co dzień troszczą się o sprawy rolnictwa - zapewnił Andrzej Duda.

- Ta obecność tutaj jest symbolem, ale ta obecność tutaj wyznacza także i dla nas zobowiązanie do tego, aby dbać o polskie rolnictwo, aby dbać o polskie sprawy, by trzymać rękę na tym, co często nazywa się ekonomicznym pulsem polskiej wsi, aby poprawiać warunki życia na wsi, aby poprawiać warunki gospodarowania, aby troszczyć się o możliwości zbytu płodów rolnych dla rolników, aby troszczyć się o to, by rolnik w jak największym stopniu był zabezpieczony na wypadek klęsk naturalnych - zaakcentował prezydent.

Podziękował przy tym ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorzowi Pudzie za - jak podkreślił - ważną i oczekiwaną przez rolników zapowiedź stworzenia systemu powszechnych ubezpieczeń rolniczych, które - zaznaczył - będą chroniły każdego i będą powszechnie dostępne.

- To niezwykle ważne; wiedzą o tym wszyscy ci, których kiedykolwiek dotknęły klęski żywiołowe, niszcząc ich plony, niszcząc dorobek często całego roku pracy. Niestety praktycznie każdy rolnik , każdy hodowca i każdy sadownik doznał tego typu wydarzenia w swoim życiu, w swojej pracy na roli, w swojej pracy gospodarczej - stwierdził.

- Dziękuję za wszystkie działania, które są prowadzone dla polskiego rolnictwa. Tak, monitoruję je, jako Prezydent Rzeczypospolitej, bo jest to dla mnie ważne - zadeklarował

- Uważam, że to właśnie troską, przede wszystkim troską prezydenta, jest całościowe spojrzenie na Rzeczpospolitą i na tą jej niezwykle ważną część, jaką jest polska wieś. Polska wieś, która jak - wielokrotnie to akcentuję - zapewnia nam, Polakom bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo żywnościowe naszego narodu i naszej ojczyzny, a zarazem ogromnie ważną, coraz bardziej rozrastającą się - ku naszej radości - część polskiego eksportu - podkreślił.

- Jesteśmy tutaj po to, aby podziękować wszystkim państwu, polskim rolnikom, pokłonić się, ale też po to, aby razem z wami pochylić głowę przed wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, modląc się za ojczyznę, modląc się za nasz naród, ale też aby pomyślność była też we wszystkich polskich domach, abyśmy mogli spokojnie pracować, spokojnie wychowywać dzieci - wskazał.

- Niech Pan Bóg błogosławi polskim rolnikom, niech Pan Bóg błogosławi polskiej wsi. Szczęść Boże. Niech żyje Polska - zakończył Andrzej Duda.

Występujący po prezydencie minister rolnictwa Grzegorz Puda mówił, że wiara i patriotyzm od zawsze były dla rolników największą wartością, która budowała i wzmacniała lokalne więzi. Jak deklarował, chce, aby młodzi ludzie zakładali na wsi rodziny i zostawali rolnikami - dodał.

Puda podkreślił, że polski rolnik to nie tylko mieszkaniec wsi i producent żywności, ale przede wszystkim gospodarz, czyli głowa rodziny, wierny tradycji i wartościom, oddany lokalnej kulturze, właściciel gospodarstwa i ziemi, dla którego rolnika praca na roli to sens życia, pasja i wielki szacunek dla przyrody.

Według Pudy "od czasu wstąpienia do Unii Europejskiej, polska wieś wielokrotnie była lekceważona", a polscy rolnicy za to, że prowadzili zrównoważoną gospodarkę, zostali ukarani niższymi dopłatami unijnymi" . Jak zaznaczył, kiedy pojawiły się kryzysy, klimatyczny czy pandemii, "okazało się, że to właśnie te małe, polskie rodzinne gospodarstwa rolne stały się alternatywą, stały się zabezpieczeniem w tych trudnych czasach".

- Z ogromną nadzieją patrzę na młode pokolenie. Chcę, aby młodzi ludzie zakładali na wsi rodziny, chcę aby młodzi ludzie zostawali rolnikami i byli z tego dumni. Dziś dla nich walczymy o należne rolnikom godność i szacunek. Dla nich zmieniamy polską wieś - podkreślił minister rolnictwa.

Jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w częstochowskim sanktuarium. Podczas mszy błogosławione są wieńce żniwne, przynoszone przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników. Dożynki na Jasnej Górze organizowane są od 39 lat; w poprzednich latach w uroczystościach uczestniczyło nawet po kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

W tym roku - wobec ograniczeń pandemicznych - na jasnogórskich błoniach zebrało się kilka tysięcy wiernych, rozproszonych na obszernym placu. Jasnogórskie Dożynki oraz uroczystości Pielgrzymki Rolników rozpoczęły się w sobotę wieczorem mszą świętą i Apelem Jasnogórskim.

W Częstochowie trwa też od soboty towarzysząca dożynkom 30. Krajowa Wystawa Rolnicza, której honorowo patronuje prezydent Andrzej Duda. Wystawę zorganizowano wokół Klasztoru Jasnogórskiego - stoiska wystawowe ulokowano na terenie parkingów jasnogórskich, a handlowe, jak w poprzednich latach, w centrum miasta, w Alejach Najświętszej Maryi Panny.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • Rolnik 2021-09-08 09:30:38
  A farmer byl zeby komentarze uswac prawda was boli pismaki
 • Batt 2021-09-06 08:53:37
  Przecież tam byli prawie sami wyborcy PiS. Nawet Puda czytał z kartki a klakiery go oklaskiwały.
 • Faryzeusze 2021-09-06 07:42:33
  By zdobyć władze i kraść
 • Przedruk 2021-09-05 22:00:12
  Żyli w jednym chlewie z bydłem (szczególnie zimą) 2021-09-05 19:20:36 Ten biskup , to chyba o szachcie ponieważ m.in. Francja zaakceptowała rozbiory ponieważ przysłała swoich przedstawicieli , którzy sporządzili raporty. Dlatego Napoleon - razem z carem Aleksandrem I i królem Saksonii Fryderykiem (wnukiem Augusta II) utworzyli Księstwo Warszawskie i pozbawili wójtów prawa sadowniczego czyli batożenia i zakuwania w dyby (wójtów którymi z mocy prawa mogła być tylko szlachta czyli miejscowi dziedzice ). Mój pradziad (w piątym wstecz pokoleniu, w latach 1803-1826) był włodarzem i opisał jak to dziedzic sprawował sąd . Nadleśniczym na całe Księstwo został Prusak (Nenchen z Frydlandu, aktualnie Sowieck - 40 km na północ od Kętrzyna, Nenchen po zmianie nazwiska - Nencki, tak , tak : jego wnukowie to Nenccy - wybitni lekarze i odkrywcy m.in. szczepionek , opisani w encykolopedii) i skończyło się zabijanie chłopów za kradzież chrustu. A to, to opisał drugi z praprzodków , który był gajowym i najniższym urzędnikiem w lasach carskich . Więc niech pan biskup nie pier...li . W czworakach spała w jednej izbie cała rodzina (moja prababka , wiejska arkuszerka opowiadała), że ojciec mówił do dorastających dzieci : spać bo teraz "łojciec bydzie dziecioka robił" Odpowiedz 4 0 Oceń
  • SPROSTOWANIE 2021-09-05 22:26:51
   Księciem Księstwa Warszawskiego był Fryderyk August jako wnuk Augusta III Mocnego. Fryderyk ogłosił Konstytucje - w języku francuskim i późniejszym tłumaczeniu na j. polski. Fryderyk zabezpieczył Kościelne żądania wskazując w I artykule równość religii ale z pierwszeństwem katolickiej . Wówczas - Saksonia - sięgała do Zgorzelca , a Brandenburia do Reska w Zachodniopomorskiem. To nie książę Józef Poniatowski był monarchą chociaż walniE przyczynił siĘ do powstania Księstwa WarszaWSKIEGO
 • Artem 2021-09-05 18:45:05
  Judasze w świętym miejscu ...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.179.111
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.