Prezydent Andrzej Duda we wtorek weźmie udział w IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin. Ze względu na pandemię, planowany na ubiegły rok "szczyt 17+1" został przesunięty na 2021 rok i odbędzie się w formie wirtualnej.

- Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Europa Środkowowschodnia-Chiny, czyli szczycie tzw. formatu 17+1, na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga. Będzie to drugi raz, gdy prezydent Duda będzie brał udział w spotkaniu w tym formacie, pierwszy raz uczestniczył w nim w 2015 roku - powiedział Szczerski.

Jak zaznaczył, - prezydent weźmie udział w szczycie, realizując zasadę, że nic istotnego, co dziej się w Europie Środkowo-wschodniej nie może dziać się bez udziału Polski.

Według Szczerskiego prezydent Duda w swoim wystąpieniu na szczycie skupi się na potrzebie pragmatycznej współpracy z Chinami, szczególnie w kontekście przezwyciężania skutków gospodarczych pandemii koronawirusa. Jak dodał, w tym kontekście potrzebne jest otwarcie na wymianę handlową w celu ożywienia dotkniętych kryzysem gospodarek.

- Prezydent bardzo wyraźnie podkreśli, że liczymy na otwarcie rynków chińskich także dla eksportu z Polski, w tym także na eksport produktów rolnych. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie nastąpi tutaj wyraźny postęp i bariery w wymianie handlowej będą przez stronę chińską sukcesywnie znoszone - powiedział Szczerski.

Jak dodał, według prezydenta Dudy - każde z państw, w tym Polska, ma prawo do indywidulanej ścieżki realizowania swoich celów gospodarczych w relacji z Chinami i ustanawiania warunków niezbędnych do tego.

Minister podkreślił, że "Polska przede wszystkim stawia na relacje bilateralne polsko-chińskie, ale współpraca regionalna, uzyskiwanie pewnej synergii regionalnej, zwłaszcza w kwestii handlu i ożywiania gospodarki po pandemii koronawirusa ma znaczenie". "Stąd tego typu forum pragmatycznej współpracy jest wydarzeniem istotnym i z tego powodu prezydent Duda zdecydował się reprezentować osobiście Polskę na tegorocznym szczycie" - dodał.

Według Szczerskiego szczyt odpędzie się też w kontekście niedawnego porozumienia między Unią Europejską a Chinami w sprawie umowy inwestycyjnej. Minister zaznaczył jednocześnie, że w formacie 17+1 biorą udział także kraje, które nie są członkami Unii Europejskiej, m.in. państwa bałkańskie.

Pod koniec grudnia 2020 roku Unia Europejska i Chiny osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie umowy inwestycyjnej. Rozmowy z Pekinem trwały 7 lat. Przyspieszenie prac nad finalizacją porozumienia pod koniec roku, w przededniu objęcia przez Joe Bidena urzędu prezydenta USA, wzbudziło kontrowersje i krytykę części krajów członkowskich. Obecnie trwają prace nad przekształceniem porozumienia politycznego w dokument prawny.