W piątek odbyła się gala wręczenia nagród w 29 edycji konkursu Agro Ligii z udziałem Pary Prezydenckiej. Nagrody Wicemistrza i Mistrza Krajowego Agro Ligii 2021 odbierali właściciele gospodarstw rolnych oraz firmy działające w sektorze rolnym.

- Bardzo państwu dziękuję, że tak właśnie działacie. Bardzo często prowadzicie gospodarstwa wzorcowe, które są odwiedzane także przez naszych sąsiadów przez ludzi z zagranicy, którzy oglądają, jaki jest stan polskiego rolnictwa, którzy chcą zobaczyć dobrze funkcjonujące gospodarstwo. Są tutaj z nami mistrzowie wszystkich poprzednich edycji. (...) Jesteście Państwo wzorem dla innych gospodarzy, jesteście państwo wzorem dla młodych, jesteście państwo, w wielu przypadkach, jako rodzice, jako dziadkowie nauczycielami, którzy przekazują swoją wiedzę doświadczenie młodemu pokoleniu po to, by polskie rolnictwo mogło nadal kwitnąć. Jestem za to ogromnie wdzięczny - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że dzisiaj polskie rolnictwo znajduje się w szczególnej sytuacji.

- Od lat jesteśmy nie tylko jako państwo, jako społeczeństwo wielkim producentem żywności i nie tylko zabezpieczamy w 100 proc. swoje wewnętrzne krajowe potrzeby, ale jesteśmy też w coraz większym stopniu eksporterem żywności na cały świat, żywności doskonałej, której państwo jesteście wzorcowymi producentami. Żywności, która cieszy się coraz większym powodzeniem na wielu rynkach. W warunkach przecież ogromnej konkurencji, która pochodzi z innych krajów chociaż w większości państw rolnictwo istnieje i w większości państw to rolnictwo z nami konkuruje, a jednak państwa produkty, płody rolne potrafią się przebić, potrafią zdobywać laury, potrafią zwyciężać i podbijać rynki(...) - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że "wojna, która toczy się za naszą granicą na Ukrainie, może spowodować ogromny kryzys żywnościowy na świecie".

- To problem tego, że Ukraina na wielu rynkach stanowiła absolutny fundament importu zboża, oleju słonecznikowego, wielu innych produktów rolnych. Nie wiadomo, ile tych plonów tegorocznych uda się z Ukrainy wyeksportować w świat, ile krajów będzie mogło je kupić. Te sprawy cały czas stoją pod znakiem zapytania - powiedział Duda.

Zaznaczył, że z całą pewnością będzie wzrastał też, w związku z tym, popyt na żywność. "To także wielkie zadanie, które stoi za nami" - dodał.

- To nie jest tylko kwestia tego, żeby sprzedać, to jest też kwestia tego, żeby jak najwięcej wyprodukować z odpowiedzialności za to, że dzisiaj włączamy się prawdopodobnie do walki z plagą głodu na świecie. Być może państwa płody rolne, to co państwo w tym roku zbierzecie z pól trafi do Afryki, do Ameryki Południowej, do wielu innych miejsc, gdzie będzie ratowało życie - stwierdził prezydent.

- Proszę byście gospodarowali jak najlepiej, życzę, żeby był to dla państwa jak najlepszy rok pod względem zbiorów, byście zebrali jak najwięcej. Życzę, by następne lata także przyniosły państwu powodzenie i kolejne sukcesy. (...) Praca rolnika to jest w jakimś sensie powołanie i służba Rzeczpospolitej. Życzę, żeby nie przyszła żadna klęska która zniweczyłaby ten dorobek(...) - zaznaczył Andrzej Duda.

W kategorii "rolnicy" nagrodę Mistrza Krajowego Agro Ligii 2021 odebrali Teresa i Mariusz Smolarek z Izabelina w Wielkopolsce prowadzący nowoczesne gospodarstwo produkujące 2 mln litrów mleka. W kategorii "firmy" nagrodę Mistrza Krajowego odebrał Zakład Produkcji Rolnej w Kowrozie w województwie kujawsko-pomorskim, zajmujący się uprawą lnu i ziół oraz hodowlą bydła mlecznego oraz firma Miodziarze ze Srebrnej w województwie mazowieckim, prowadząca pasieki składające się z 3 tys. uli i 150 mln pszczół.