PRZEGLĄD PRASY: Na giełdach zniknęły z cenników najdroższe oferty zbóż - pisze Anna Sielanko. Ziarna jest dużo zarówno dzięki zwiększonym dostawom z krajowych magazynów, jak i z importu.

Ale w Polsce zboże kosztuje wciąż znacznie więcej, niż wynosi przeciętna cena w UE. Według ostatnich danych Ministerstwa Rolnictwa za pszenicę konsumpcyjną płacono w Polsce średnio 658 zł za t, podczas gdy w Unii 588 zł za t. Różnice w cenach występują również w przypadku innych zbóż. Prawdopodobnie ta sytuacja nie zmieni się w najbliższych tygodniach.

Poświąteczny tydzień przyniósł zastój w handlu mięsem i niewielkie spadki cen. W końcu tygodnia półtusze kl. R potaniały na giełdach o 5 proc., nawet poniżej 4,5 zł za kg. To rezultat małego popytu. W zakładach jest jeszcze sporo surowca sprzed świąt. Do tego dochodzi wciąż duży import. Rosną zapasy tanich mięs, czyli podrobów i tłuszczów. W końcu tygodnia głowy wieprzowe można było kupić nawet po 30 gr za kg, a skórki po 40 gr.

Producentów rolnych martwi to, że brak decyzji w sprawie eksportu polskiego mięsa do Rosji. Według sygnałów z Brukseli odblokowanie granicy może nastąpić w maju. Branża obawia się jednak, że jest to prognoza zbyt optymistyczna.

Być może uda się wyjaśnić wszystkie sporne kwestie związanez eksportem mięsa podczas rozmów, które wkrótce mają prowadzić przedstawiciele Brukseli i Moskwy.

Na zielonym rynku zaczynają się bardziej wyraźne spadki cen. Dotyczą one zarówno krajowych nowalijek, jak i importowanych owoców i warzyw. Po świętach obniżyły się ceny m.in. buraków i cebuli. Potaniały także pomidory i ogórki szklarniowe. Każdy dzień będzie przynosił korektę cenników w dół.

Źródło: Rzeczpospolita