IMGW informuje, że nad Europą będą dominować wyże z centrami nad Sycylią, Francją i północno-zachodnią Rosją. Europa Środkowa i częściowo Północna będą pod wpływem niżów z ośrodkami nad Islandią, Morzem Północnym i Polską.

Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, a na zachodzie utworzy się płytki niż i związana z nim linia zbieżności. Po południu lub wieczorem nad województwa zachodnie nasunie się front chłodny. Z południa nadal będzie napływać upalne i wilgotne powietrze zwrotnikowe, które za frontem będzie wypierane przez chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa i zacznie rosnąć.

W piątek w całym kraju zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, na zachodzie oraz lokalnie na pozostałym obszarze kraju stopniowo w ciągu dnia wzrastające do dużego. Od godzin okołopołudniowych, głównie na zachodzie i w centrum, występować będą burze z przelotnymi opadami deszczu, miejscami z gradem. Lokalnie, zwłaszcza na północy, zjawiska burzowe mogą mieć przebieg nawałnicowy. Prognozowana wysokość opadów czasie burz do 40 mm, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 29 st. C na zachodzie do 34 st. C w centrum i 37 st. C na południowym wschodzie, nad morzem około 25 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, w drugiej połowie dnia od zachodu skręcający na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 100 km/h, lokalnie na północy kraju możliwe porywy wiatru do 130 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a początkowo na wschodzie oraz nad ranem na zachodzie rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, od zachodu stopniowo zanikające. Lokalnie grad. Początkowo na północy kraju burze mogą mieć przebieg nawałnicowy. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 20 mm, lokalnie do 40 mm. Temperatura minimalna od 14 st. C na zachodzie, około 17 st. C w centrum, do 22 st. C miejscami na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni, w pierwszej połowie nocy w centrum i na wschodzie południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 100 km/h. Początkowo na Pomorzu w czasie burz możliwe porywy wiatru do 130 km/h.

W sobotę na wschodzie i w centrum zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie małe i umiarkowane. Miejscami we wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu, a na krańcach wschodnich również burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 20 st. C do 25 st. C, cieplej miejscami na krańcach wschodnich do 29 st. C. Chłodniej na Podhalu około 18 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W Warszawie w piątek zachmurzenie małe i umiarkowane. Późnym popołudniem lub wieczorem wzrost zachmurzenia do dużego, przelotne opady deszczu i burze z gradem. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna 35 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni. W trakcie burz porywy do 65 km/h. W nocy zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu i burze, także z gradem. Burze, szczególnie początkowo, będą gwałtowne. Prognozowana wysokość opadów w trakcie burz do 45 mm. Temperatura minimalna około 21 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni skręcający na zachodni. W trakcie burz porywy wiatru do 90 km/h.

W sobotę zachmurzenie duże, po południu z większymi przejaśnieniami. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 23 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni.