Jak informuje IMGW, pogodę nad Europą centralną i południową kształtuje klin rozległego wyżu znad północno-wschodniego Atlantyku. Północna część kontynentu oraz Bałkany znajdują się pod wpływem niżów z ośrodkami nad północnym Atlantykiem, zachodnią Rosją i Wyspami Jońskimi, z zachodu na wschód przemieści się układ frontów związany z niżem znad Atlantyku. Polska znajduje się pod wpływem klina wyżowego znad północno-wschodniego Atlantyku. Przez północ kraju, z zachodu na wschód, przemieści się front ciepły związany z niżem znad południowej Norwegii. Polska pozostanie w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego, które stopniowo zacznie przesuwać się na wschód, a od zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa początkowo będzie rosnąć, po południu zacznie spadać.

We wtorek w kraju zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Miejscami, z wyjątkiem zachodnich krańców kraju, słabe opady śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0 st. na Suwalszczyźnie, około 5 st., 6 st. w centrum, na zachodzie i nad morzem do 8 st. na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy kraju porywisty, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 75 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W centrum i na południowym wschodzie na ogół bez opadów. Na krańcach wschodnich początkowo słabe opady śniegu, na pozostałym obszarze opady deszczu, na północnym zachodzie i Pomorzu opady deszczu ze śniegiem przechodzące w deszcz. Temperatura minimalna od -4 st. na Suwalszczyźnie, około -3 st. na obszarach podgórskich do 4 st. na południowym zachodzie i nad morzem. Wiatr na wschodzie słaby i umiarkowany, na pozostałym obszarze umiarkowany nad morzem dość silny, porywisty, południowy i południowo-zachodni. Wiatr w porywach: na wybrzeżu do 60 km/h, w Kotlinie Kłodzkiej do 80 km/h.

W środę zachmurzenie duże i miejscami opady deszczu, w miejscowościach podgórskich i na Suwalszczyźnie początkowo śniegu i deszczu ze śniegiem. Na Pomorzu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 2 st. na Podhalu i 3 st. na Suwalszczyźnie do 11 st. na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, porywisty, południowo-zachodni. Porywy wiatru na południu kraju i nad morzem do 60 km/h.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Możliwe przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna 5 st. Wiatr słaby, zachodni. W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, nad ranem wzrastające do dużego. Początkowo na wschodzie województwa zanikające opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od -1 st. Wiatr słaby, po północy wzrastający do umiarkowanego, południowy.

W środę w stolicy zachmurzenie na ogół duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 7 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni. (PAP)

sp/