Prognoza pogody na 21 czerwca

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1004 hPa i będzie się wahać.

W środę na wschodzie kraju zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, przejściowo duże i lokalnie przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. W czasie burz opady od 25 mm do 40 mm, punktowo możliwe opady do 50 mm. Temperatura maksymalna od 26 st. C, 28 st. C na wschodzie do 30 st. C, 33 st. C na pozostałym obszarze kraju, nad morzem 24 st. C, 27 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, głównie w pierwszej połowie nocy. Prognozowana wysokość opadu podczas burz do 20 mm. Na północnym zachodzie lokalne mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od 16 do 18 st. C, chłodniej w kotlinach górskich 14 st. C, 15 st. C. Wiatr słaby, na wschodzie z kierunków południowych, w centrum i na zachodzie przechodzący na kierunki północne. W czasie burz wiatr w porywach do 75 km/h.

Prognoza pogody na 22 czerwca

W czwartek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, przejściowo duże i miejscami przelotny deszcz. Na wschodzie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże i tu przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. W czasie burz opady do 25 mm. Temperatura maksymalna od 25 st. C na Suwalszczyźnie i w dolinach karpackich, do 26 st. C, 30 st. C na pozostałym obszarze, chłodniej nad morzem 18 st. C, 24 st. C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W środę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Po południu i wieczorem możliwe przelotne opady deszczu i burze. W trakcie burz suma opadów do 40 mm, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna 29 st. C. Wiatr słaby, południowy. W trakcie burz możliwe porywy do 90 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu i burze. W trakcie burz suma opadów do około 15 mm. Temperatura minimalna 19 st. C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i południowy. W trakcie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W czwartek w stolicy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 30 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. 

Zaczyna się astronomiczne lato

W tym roku astronomiczne lato rozpocznie się 21 czerwca o godzinie 16.58. Wtedy Słońce znajdzie się w tzw. punkcie Raka. W tym dniu będzie górować w zenicie nad zwrotnikiem Raka, czyli nad najdalej położonym na północ od równika zwrotnikiem, dla którego jest to możliwe.

Okres przesilenia letniego to najdłuższe dni na półkuli północnej, a najkrótsze noce. W centrum Polski pierwszy dzień astronomicznego lata potrwa 16 godzin i 17 minut. W tym okresie nie mamy też tzw. astronomicznych nocy, których nie należy mylić z białymi nocami z rejonów bliższych biegunowi. Astronomiczna noc zachodzi wtedy, gdy Słońce chowa się co najmniej 18 stopni poniżej horyzontu. Okres bez astronomicznych nocy w północnym skraju Polski trwa przez dwa miesiące od 21 maja, a w południowych skraju naszego kraju przez miesiąc od 10 czerwca.