Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Północna, Centralna i Zachodnia znajdować się będzie pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować będą niże. Polska będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia, ale na krańcach wschodnich zaznaczy się zatoka niżu znad Krymu, a na północy kraju na pogodę będzie wpływał lokalny niż znad Bałtyku. Pozostaniemy w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego.

Prognoza na środę

W środę na południowym wschodzie i południu zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. W pozostałej części kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2 st. C. na północy do 6 st. C. na zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat ok. minus 1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami na zachodzie. Na wschodzie opady śniegu, na Podlasiu przechodzące w deszcz ze śniegiem. Wzdłuż wschodniego pogranicza miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 3 cm do 5 cm. Nad morzem i na Pomorzu Zachodnim słabe przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Gdzieniegdzie mgły marznące ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -5 do -1 st. C, lokalnie w dolinach karpackich spadek temperatury do -8 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, tylko na zachodzie zmienny. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie zamiecie śnieżne.

Prognoza na czwartek

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na zachodzie kraju. We wschodniej połowie kraju opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na północnym wschodzie przechodzące w opady deszczu. Lokalnie na południu Mazowsza i na Lubelszczyźnie możliwe opady marznące powodujące gołoledź. W Karpatach i na Podkarpaciu suma opadów od 20 mm do 25 mm, na Podlasiu, Lubelszczyźnie i w woj. świętokrzyskim suma opadów od 12 mm do 17 mm. W rejonach podgórskich woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm, w Karpatach o 25 cm. Na nizinach w części południowo-wschodniej Polski przyrost pokrywy śnieżnej o 4 cm do 7 cm. Temperatura maksymalna od około 1 st. C na południowym wschodzie i w dolinach karpackich do 6 st. C w centrum i 10 st. C na zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat około -1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, z kierunków północnych. W Karpatach porywy wiatru do 80 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

 

 

W środę w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i początkowo z rozpogodzeniami. Po południu możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna 5 st. C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, nad ranem wzrastające do dużego i wtedy możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna -2 st. C. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

W czwartek w stolicy zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Drogi i chodniki śliskie. Suma opadów do około 10 mm. Przyrost pokrywy śnieżnej do 3-5 cm, z biegiem dnia topniejącej. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny i porywisty, północno-zachodni i północny.(PAP)

mas/ jann/