- Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Bondary w ramach realizowanego działania "Projekt Rudnia - dziedzictwo zatopionych wsi" chce przypomnieć lokalną historię. "Kiedyś były tutaj wsie, a teraz jest zbiornik - powiedziała koordynatorka projektu Maria Twarowska.

Zalew Siemianówka utworzono ponad 40 lat temu, zatopiono wówczas pięć wsi i trzy kolonie. Dziś to miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów, chcących wypocząć nad wodą.

Twarowska powiedziała, że projekt jest próbą odtworzenia historii tych miejsc: Rudni, Garbar, Bołtryków, Bud, Starej Łuki oraz kolonii Bachur, Tarnopola i Siemianówki. Powiedziała, że organizatorom zależało na odtworzeniu historii ludzi, którzy żyli na tym zalanych w późniejszych czasach terenie. Dodała, że chciano przypomnieć, czym się zajmowali, jak żyli, gdzie mieszkali, co jedli. Mówiła, że w ich życiu nagle stało się coś, co zaważyło na ich dalszych losach, musieli opuścić miejsce, gdzie od pokoleń mieszkały ich rodziny.

W ramach projektu zbierano pamiątki, rozmawiano z mieszkańcami zalanych wsi i ich potomkami.

Efekty projektu można zobaczyć w piątek i w sobotę na terenach linii brzegowej zalewu Siemianówka w gminach Michałowo i Narewka m.in. na plaży Rudnia, w Bondarach i w Siemianówce.

Głównym punktem są piktogramowe mapy, które w symboliczny sposób pokazują umiejscowienie domów i innych obiektów charakterystycznych dla poszczególnych wsi. Jest ich osiem. Można je oglądać od piątku na plaży Rudnia.

W ramach projektu przygotowano też grę terenową przybliżającą styl życia i twórczość mieszkańców tych terenów. Rodziny z dziećmi, na terenie plaży Rudnia będą mogły wziąć udział w festiwalu plażowym, podczas którego powstanie wyjątkowa makieta zatopionych wsi zbudowana z piasku, patyków, kamieni, trzciny i mchu.

W programie znalazły się też warsztaty kulinarne o "tutejszych" smakach, tkania ze słomy czy uliczne warsztaty muzyczne, które w formie korowodu będą wędrować od wsi do wsi. Wydarzenia zwieńczy w sobotę zabawa ludowa.

Projekt został dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury.

Zalew Siemianówka zakrył swymi wodami prawie 290 gospodarstw w pięciu wsiach i trzech koloniach. Pięć wsi: Rudnia, Garbary, Bołtryki, Łuka i Budy uległy całkowitemu zniszczeniu. Ich mieszkańców przesiedlono do bloków w miejscowościach Bondary i Michałów. Powstała też wieś Nowa Łuka.