- Chcę pokazać moim unijnym kolegom, jak piękne i bogate jest nasze rolnictwo, jak dobra jest nasza żywność produkowana na bazie rodzimych surowców wytwarzanych w zgodzie z naturą i w poszanowaniu środowiska - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki witając dziś przybyłych do Wrocławia unijnych ministrów rolnictwa. Gośćmi ministra Sawickiego są także: komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacian Ciolos oraz przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Paolo De Castro.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Żerniki Wielkie. Podczas przygotowanej specjalnie na tę okazję prezentacji multimedialnej przedstawione zostały najważniejsze osiągnięcia - wysoko produkcyjne, bezstresowe loszki hodowlane rasy wbp i pbz oraz ich mieszańce o bardzo wysokiej użytkowości rzeźnej. Efektem wieloletniej pracy naukowców instytutu jest hodowla trzody chlewnej na najwyższym poziomie. Wyhodowane tu zwierzęta regularnie zdobywają tytuły championów nie tylko na wystawach krajowych, ale i zagranicznych. Unijny goście obejrzeli też budowę nowoczesnej biogazowni powstającej w Zakładzie z wykorzystaniem wsparcia unijnego.

- Wykorzystanie biogazu, to tańsza energia i czystsze środowisko - powiedział minister Sawicki i dodał, że program rozwoju w Polsce małych biogazowni doprowadzi do lepszego wykorzystania alternatywnych źródeł energii.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powozów i pokaz rękodzieła w gminie Żórawina. Spichlerz w Galowicach to licząca się kolekcja pojazdów konnych. Zgromadzono tu ponad 50; karet, bryczek, omnibusów, wolantów, landolet, wozów strażackich i sań. Budynek spichlerza pochodzi z XVIII wieku i wchodzi w kompleks budynków folwarku dworskiego. Posiada ciekawą drewnianą konstrukcję szkieletową o ścianach zewnętrznych wypełnionych gliną zmieszaną z ciętą słomą. W przybudówce panie z koła gospodyń wiejskich zorganizowały pokaz rękodzieła oraz wypieków tradycyjnych ciast świątecznych.

Pobyt delegacji w Miękini rozpoczął się zwiedzaniem Winnicy Jaworek, która została założona w 2001 roku. Jest to winnica rodzinna, gdzie kultywowane są tradycje sięgające 13. wieku. W winnicy uprawia się ponad 30 odmian winorośli najlepszych gatunków. Opodal znajduje się winiarnia, w której na bazie winogron uzyskiwanych z plantacji produkowane są wina gronowe wyśmienitych gatunków. Unijni goście mieli okazję spróbować każdego z nich.

Ostatnim punktem terenowego rekonesansu była wizyta w gospodarstwie Lesieniec. Gospodarstwo prowadzone jest przez małżeństwo Nicponiów. Powstało w 1977 roku na bazie gruntów Skarbu Państwa. Jednak historia Folwarku w Lisieńcu sięga XVIII wieku. Po 1945 r ziemie odebrano właścicielom i utworzono PGR. Dziś gospodarstwo prowadzi hodowlę koni arabskich czystej krwi. Goście obejrzeli pokaz koni które zdobyły już chempionaty i wicechempionaty. Odbyły się też pokazy woltyżerki i jazdy wyścigowej. Ministrowie mogli także podpatrzeć ciekawe sposoby łowienia ryb w tutejszych stawach. Największy wyłowiony karp ważył 14 kg. Prezentowane były tu także produkty regionalne - miód, wędliny swojskie, ogórki, smalec, owoce, jajka faszerowane, sery i konfitury.

Podsumowując dzisiejszy wyjazd w teren minister Sawicki powiedział - Pokazaliśmy naszym gościom rolnictwo różnorodne począwszy od osiągnięć naukowych, poprzez uprawy eksperymentalne w naszym klimacie - winorośli i kończąc na stadninie utworzonej na bazie ziem folwarcznych odebranych po 45 roku przez państwo i przekazanych do PGR.

Nieformalne posiedzenie Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w kraju Prezydencji jest organizowane przez każde państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawujące Prezydencję. Polskie spotkanie poświęcone jest zagadnieniom promocji, a minister Sawicki wykorzystał dziś tę okazję do promocji polskich specjałów.