PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Protest w Warszawie: Rolniczy krzyk sprzeciwu przed głosowaniem w Senacie

Gdy w Senacie trwały prace nad nowelizacją ustawy o ochronie praw zwierząt, rolnicy zgromadzeni w Warszawie maszerowali ulicami miasta w stronę Sejmu i Senatu, by wyrazić swój sprzeciw.Od wtorkowego rana na ulicach Warszawy słychać było syreny policyjne. Rolnicy  gromadzili się w centrum miasta. Wielu z nich wyruszyło w nocy lub nad ranem autokarami i samochodami, by dotrzeć na czas. 

Protest rozpoczął się o godzinie 10.00 na pl. Zawiszy. Choć pogoda nie sprzyja protestującym, organizatorzy zapowiadali, że w stolicy może pojawić się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Wśród zgromadzonych byli członkowie i sympatycy m.in. AGROunii, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, PSL. Protestujący mieli ze sobą biało-czerwone flagi, transparenty z logiem AGROunii, a także z hasłami m.in.: "Nie dla 5 Kaczyńskiego", "Chcemy hodować w spokoju", "Ani Stalin, ani Lenin nie wymyślił co PiS zmienił".

Rolnicy, hodowcy i producenci zwierząt futerkowych, bydła, trzody chlewnej, drobiu oraz reprezentanci związków kynologicznych przeszli ulicami miasta pod Sejm i Senat. Jak zaznaczył jeden z organizatorów, Michał Kołodziejczak, nie zatrzymali się tym razem pod ministerstwem rolnictwa, które w ich opinii zlekceważyło wcześniejsze głosy sprzeciwu rolników i związków branżowych.

Około godziny 13.00 przedstawiciele protestujących spotkali się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Ostatnim punktem przemarszu miała być Kancelaria Premiera, ale w ciągu dnia rzecznik rządu Piotr Müller zawiadomił, że rano potwierdzono zakażenie u osoby, z którą premier miał kontakt w ostatni piątek, w związku z czym Mateusz Morawiecki przebywa obecnie na kwarantannie. 

"Wy nam nie musicie dawać, wy nam nie przeszkadzajcie"

Protestujący doszli do przed Sejm, gdzie do zebranych mówili m.in. działacze organizacji rolniczych oraz niektórzy politycy.

Władysław Kosiniak-Kamysz, zwracając się do rolników, wezwał ich do jedności i wsparcia w pracach nad nowelizacją ustawy. Przypomniał, że jeden z senatorów PSL złożył wniosek o odrzucenie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Kosiniak-Kamysz mówił, że "tutaj bije serce polskiej wsi". Zaznaczył, że wtorkowa manifestacja jest także w obronie polskich konsumentów i przedsiębiorców.

– Procedowana w Senacie ustawa dzieli polską wieś. W czym są gorsi hodowcy bydła? Dlaczego mają być gorzej potraktowani – pytał Kosiniak-Kamysz nawiązując do jeden z zaproponowanych przez PiS poprawek, dopuszczającej tylko ubój rytualny drobiu.

Głos zabrali również Janusz Korwin-Mikke i Krzysztof Bosak (Konfederacja). Korwin-Mikke zwracając się do zebranych podkreślił, że zwierzęta nie mają żadnych praw i stanowią własność rolników. Oskarżył organizacje ekologiczne o "ekofaszyzm" i o to, że ich głównym celem jest zarabianie pieniędzy, a nie ochrona zwierząt. 

– Nasz opór musi być stały, konsekwentny, widoczny. Błagam was jako polityk, nie poddawajcie się, cokolwiek przegłosują – mówił Krzysztof Bosak. – To jest absurd, żeby w tej sytuacji, teraz, z kieszeni podatników, płacić odszkodowania za likwidację dochodowych branż – dodał. 

– Dziś dziennikarze pytają mnie, co w tej ustawie trzeba poprawić. Nic! Ją trzeba od nowa napisać –zapewniał pod Sejmem Bosak. Poseł Konfederacji zwrócił uwagę na czas wprowadzania zmian w ustawie o ochronie praw zwierząt. 

– Wiecie dlatego to robią teraz? Bo jest trzy lata do wyborów. Myślą, że wszystko rozejdzie się po kościach. Sprawcie, żeby się nie rozeszło – zwracał nie do zgromadzonych. 

Głos zabrała Renata Beger, która przekonywała, że poprawki zaproponowane przez PiS są mrzonką. – Minister rolnictwa mówi, że dostaniemy pieniądze, nie dostaniemy! Komisja Europejska nie zgodzi się na taką pomoc publiczną. W budżecie nie ma pieniędzy. Znowu będzie drenaż kieszeni podatnika, a my tych pieniędzy nie chcemy! Niech sobie je wsadzą gdzieś! – mówiła Beger. Przypomniała także słowa Andrzeja Leppera: "Wy nam nie musicie dawać, wy nam nie przeszkadzajcie". 

– Dlaczego drób ma być ubijany, a bydło nie, bo są korporacje drobiarskie z którymi się dogadali, a z pojedynczymi rolnikami, którzy produkują bydło, się nie dogadają – przekonywała była posłanka Samoobrony. 

Z kolei Sławomir Izdebski zaznaczył, że na wtorkowych protestach są nie tylko rolnicy, których ta ustawa bezpośrednio dotknie, lecz także przedstawiciele innych gałęzi produkcji rolnej. 

– Są z nami producenci trzody chlewnej, (…) bo chcą zlikwidować hodowlę trzody, ryb, kur. Dziś jedna z posłanek mówi, że już jest gotowa ustawa zakazująca promocji mięsa. A ja mówię, że ludzie w Polsce będą jedli mięsa, czy to się jakiemuś Kaczyńskiemu podoba czy nie. Dziś wymierzyliście nam policzek i za to zapłacicie najwyższą polityczna cenę – ostrzegał z mównicy Izdebski. 

Wiktor Szmulewicz dodał, że ustawa dotknie wszystkich rolników, ponieważ duża część zboża wykorzystywana jest do produkcji pasz. Zaznaczył, że rolnicy nie chcą rekompensat, a jedynie spokojnie wykonywać swoją pracę. – Chciałbym, żeby te pieniądze (z zapowiadanych rekompensat - przyp. red.) dali chorujących, bo pieniędzy nie ma. I Unia też ich nie ma – mówił Szmulewicz. 

Utrudnienia w stolicy

Warszawiacy musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu do godziny 15.00. Komenda Stołeczna Policji informowała w poniedziałek również o obostrzeniach sanitarnych. 

– To, na co należy zwrócić uwagę, to oczywiście fakt, że cały czas Warszawa to "strefa żółta", w związku z tym wszelkie zgromadzenia muszą odbywać się w oparciu o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń, i na to będziemy zwracać szczególna uwagę – zapowiedział rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

O zachowanie bezpieczeństwa i stosowanie się do zaleceń policji apelowali także organizatorzy protestu. Lider Agrounii zaznaczył, że trasa przemarszu na bieżąco uzgadniana jest z policją. Poprosił przy tym o nieodpalanie rac, bo za to grożą protestującym mandaty. Wezwał rolników do założenia maseczek i stosowania się do wymogów sanitarnych: „Przejdziemy spokojnie i kulturalnie”. Jak zaznaczył Kołodziejczak, zgłoszonych zostało sześć zgromadzeń, dlatego rolnicy proszeni będą o uformowanie sześciu grup i zachowanie między nimi wymaganego odstępu. W takich kolumnach przemaszerowali wyznaczoną trasą.

Z poparciem taksówkarzy

Od rana poparcie dla rolniczych protestów wyrażali warszawscy taksówkarze, którzy zablokowali al. Prymasa Tysiąclecia. „Na znak solidarności z rolnikami taksówkarze zablokowali tunel przy Dworcu Zachodnim oraz Aleje Jerozolimskie. Też walczą o przetrwanie. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – pisał Michał Kołodziejczak, lider Agrounii. Wpis opatrzono zdjęciami, na których widać sznur taksówek blokujących wszystkie pasy ruchu. Na samochodach zatknięte były biało-czerwone flagi. Widać dym z odpalonych rac.

 

Głosowanie nad ustawą

W poniedziałek Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się za odrzuceniem noweli ustawy o ochronie zwierząt w całości. Stanowisko komisji zostanie przedstawione na posiedzeniu plenarnym Senatu, który we wtorek zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Poprawki zapowiedziane podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa Grzegorza Pudy złożył wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). Senacka komisja zdecydowała jednak, że zostaną one przedstawione jako wniosek mniejszości. Wspomniane poprawki zakładały m.in. dopuszczenie uboju rytualnego drobiu i wydłużenie terminu wejścia w życie najważniejszych przepisów noweli.

Wtorkowy protest jest kolejnym z serii manifestacji, które rozpoczęły 16 września, gdy rolnicy przyjechali pod siedzibę PiS i wzywali do rozmów prezesa Kaczyńskiego. Od tego czasu nie tylko w Warszawie, lecz w całej Polsce dają wyrazy sprzeciwu wobec "piątki dla zwierząt".Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (97)

 • Ewa 2020-10-20 13:25:20
  Jedyna ustawa, ktora wnosi cos pozytywnwgo a ciemnota polskich rolnikow sie nie zmieni Popieraja PIS kiedy zabiera im wolnosc i demokracje,niszczy zasoby lesne a protestuja kiedy chodzi o dobro zwierzat i bezmyslne ich zabijanie na futra ktorych w dzisiejszych czasach kulturalny czlowiek nie nosi. Wielcy projektanci MODY usuneli zwierzece futra i projektuja z dzianiny futrzarskiej z bawelny ,ktore wygladaja jak naturalne a zadne zwierze nie musi byc zabijane.Rolnicy nie maja szacunku dla zwierzat tylko szanuja pieniadze.
 • Tomek 2020-10-15 20:20:08
  Jaki wniosek z tego, że tvkurski nie pokazał protestu? Następnym razem trazem trzeba iść pod ich siedzibę.
  • zaz 2020-10-15 20:57:40
   Nie bądź naiwny nawet gdybyś stał w studiu to i tak tego nie pokażą.
   • edc 2020-10-16 11:33:16
    Pokazują tylko, że ten protest jest bez sensu, hasła bez sensu a przesłanie rolników takie- chemy dalej przyczyniać się do bezsensownego cierpienia zwierząt bo nam się z tego dobrze żyje- przecież nikt normalny tego popierał ni propagował w TV nie będzie
 • Michał 2020-10-14 20:07:39
  rolnik-emeryt . Drodzy Rolnicy -Gratuluje Wam choćby tymczasowego Zjednoczenia bo tylko Razem możecie obronić wasze rodziny ,ocalić resztę suwerenności narodowej i godność zawodu rolnika . Jeśli pozwolicie sie skłócic przez propagandzistów z TVPpis- za 5 lat zostanie z Was co 20y i podzielicie los rolników hiszpanskich. Zal tylko . że wśród protestujących nie było Sadowników - czyżby nie obawiali sie wyrzucenia z rynku białoruskiego dzieki pseudopatryjotom z W-wy.Jesteśmy z Wami.
 • rolnik 2020-10-14 15:04:55
  Ogłaszam ogólnopolski bojkot TVP PIS , krew mnie zalewa jak patrzę co ten Kurski wyprawia ! PiS to kłamcy i zdrajcy
 • Bud 2020-10-14 11:09:34
  Przecież pisałem że Ciekawe co pokaże TVPiS i pokazali gdzie mają ludzi pracy.
  • zielony rolnik 2020-10-14 12:13:02
   Na tvp było o jakiejs prehistorycznej żuchwie ssaka, znalezionej przez naukowców, podobno cały świat nauki gratuluje Polakom Padlem jak to zobaczylem Takze i ja gratuluje tvp głupoty i coraz większej predkości zjazdu w dół!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.231.166.56
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.