Policjanci CBŚP z Wrocławia wspólnie z Krajową Administracją Skarbową i Prokuraturą Krajową rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o oszustwa, pranie brudnych pieniędzy i przestępstwa karno-skarbowe. Z ustaleń Śledztwa wynika, że Skarb Państwa mógł być narażony na straty sięgające ponad 9,2 mln zł. Członkowie grupy dodatkowo są podejrzani o oszustwa na kwotę ok. 10 mln zł na szkodę niemieckich firm.

Śledztwo prowadzą policjanci z CBOŚP we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała od marca 2017 roku do stycznia 2019 roku na terenie kilku województw, przede wszystkim zaś woj. dolnośląskiego. Członkowie grupy mieli łamać prawo w celu wyłudzenia nienależnego zwrotu podatków przy obrocie towarami w postaci komponentów paszowych.

Szacowana wartość uszczupleń Skarbu Państwa ujawniona na obecnym etapie postępowania wynosi co najmniej 9,2 mln zł. Wszystko wskazuje także na to, że przez nielegalną działalność grupy pokrzywdzone zostały również spółki niemieckie. Przedsiębiorcy zza zachodniej granicy wydawali towar tj.: śrutę sojową, za którą nie otrzymywali zapłaty. W tym przypadku straty oszacowano na około 10 mln zł.

Do sprawy zatrzymano już 16 podejrzanych. Ostatniego zatrzymania dokonano w ubiegłym tygodniu w Katowicach. Wszystkim przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych, prania pieniędzy czy oszustw. Podejrzanym grożą kary do 15 lat więzienia. Prokurator zablokował również prawie pół miliona złotych na rachunkach bankowych podejrzanych, na poczet grożących im kar. Wobec 6 podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

Jak podaje CBŚP, śledztwo jest nadal rozwojowe i prowadzone są dalsze czynności. Nie wyklucza się również dalszych zatrzymań.