Jak czytamy w komunikacie CBŚP, policjanci zatrzymali kolejne 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała narazić Skarb Państwa na ponad 260 mln zł strat. Grupa wyłudzała pieniądze, wystawiając "lewe" faktury VAT za usługi dotyczących pośrednictwa w rekrutacji pracowników oraz podwykonawstwa w zakresie uboju, rozbioru i pakowania mięsa. W sprawie łącznie występuje już 88 podejrzanych, którym zabezpieczono pieniądze oraz majątek wart 218 mln zł. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Łodzi.

Policjanci z łódzkiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji  pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi od blisko 4 lat wyjaśniają okoliczności sprawy, dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie tej grupy są podejrzani o przestępstwa karne i karno-skarbowe, do których dochodziło w latach 2011-2015. Według śledczych, grupa działała na terenie niemal całego kraju, poprzez różne podmioty gospodarcze powiązane z jedną z firm branży mięsnej. Jak ustalono przestępczy proceder polegał na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT, dotyczącymi rzekomego świadczenia usług w rekrutacji pracowników i podwykonawstwie w zakresie uboju, rozbioru i pakowania mięsa.

Wyłudzone w ten sposób środki finansowe były wyprowadzane z majątku spółki, w łańcuchu powiązanych ze sobą firm. Według policji, łącznie ze spółki wyprowadzono ponad 233 mln zł. W wyniku działalności grupy Skarb Państwa został zaś narażony na uszczuplenie w kwocie ponad 260 mln zł.

W tym tygodniu funkcjonariusze CBŚP z Łodzi, przy wsparciu kolegów ze Szczecina, Poznania i Katowic, zatrzymali 11 osób. Działania zostały przeprowadzone na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego i wielkopolskiego. W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli dokumentację należącą do podmiotów gospodarczych prowadzonych przez podejrzanych oraz cyfrowe nośniki danych. Dokumentacja zostanie poddane dokładnej analizie.

Zatrzymanym w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji. Śledczy zarzucają im również przestępstwa z kodeksu karno-skarbowego.

Na polecenie prokuratury Biuro Spraw Wewnętrznych Policji również zatrzymało jedną osobę. W związku z przedstawieniem części podejrzanych zarzutów pomocnictwa do popełnienia tak zwanych „zbrodni fakturowych”, maksymalny wymiar kary grożącej zatrzymanym to 25 lat pozbawienia wolności.

Dotąd w sprawie występuje łącznie 88 podejrzanych, u których na poczet grożących kar zabezpieczono mienie warte ponad 218 mln zł. Sprawa jest jednak wciąż rozwojowa.