Jubileusz konkursu miał być obchodzony w 2020 r., ale z powodu pandemii konkurs wtedy odwołano.

Główną ideą i celem imprezy, która odbywa się na początku Adwentu w Kościele katolickim jest - jak przypomina ciechanowieckie muzeum kultywowanie i popularyzacja tradycji gry w Polsce ale i innych krajach w Europie na instrumentach pasterskich, głównie na drewnianych trąbach nazywanych różnie w zależności od regionu Polski np. ligawkami, trombitami czy bazunami.

"Trzydzieści dziewięć lat istnienia konkursu uratowało od zapomnienia muzykę pasterską oraz unikatowe już instrumenty. Gra na instrumentach pasterskich jest dla uczestników formą aktywnego uczestnictwa w kulturze, przekazywana z pokolenia na pokolenie, angażując do udziału całe rodziny, co wpisało się już na stałe w życie kulturalne regionu. Międzynarodowy zasięg konkursu podnosi jego rangę i pozwala rok rocznie zapraszać kolejnych instrumentalistów z różnych części Europy" - podkreśla ciechanowieckie muzeum.

W sobotę 4 grudnia 2021 r., w zimowej scenerii przy siedzibie muzeum, w przesłuchaniach bierze udział ok. 170 uczestników z różnych regionów Polski, ale też z innych krajów, np. Litwy czy Słowacji. Rywalizacja toczy się w czterech kategoriach wiekowych, najmłodsza to dzieci poniżej 10-ego roku życia, najstarsza to 65 plus. Grają na trombitach, bazunach czy rogach pasterskich. Rywalizacji towarzyszą koncerty zespołów folklorystycznych. Gry można posłuchać podczas transmisji internetowych, które prowadzi muzeum.

W niedzielę, po mszy św. w ciechanowieckim kościele pod przewodnictwem bp drohiczyńskiego Piotra Sawczuka, zaplanowano koncerty laureatów i koncert galowy zespołu "Alphorn Experience" ze Szwajcarii.

Konkursowi patronuje minister kultury i dziedzictw narodowego, wojewoda i marszałek województwa podlaskiego, a imprezę współorganizuje starostwo powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem i parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

W północno-wschodniej Polsce trąby adwentowe, które grą obwieszczają czas radosnego przygotowania do Bożego Narodzenia są nazywane ligawkami. Rejon Ciechanowca, a także część Mazowsza podtrzymuje tradycje gry na tych instrumentach i ich wytwarzania.

Konkurs nosi imię inicjatora konkursu, dawnego wieloletniego dyrektora muzeum w Ciechanowcu, Kazimierza Uszyńskiego.

źródło: PAP