Jak każda z organizowanych przez Farmera konferencji, również i ta odbywająca się w Sitańcu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem rolników. Wypełnili oni jedną z sal konferencyjnych hotelu po brzegi; w spotkaniu wzięło udział przeszło 250 osób!

Serię wykładów rozpoczął z wystąpieniem pod tytułem „Nowoczesna odmiana – czyli jaka?” Prof. Podlaski podczas wystąpienia odniósł się m.in. do najnowszych trendów w hodowli roślin i podpowiadał rolnikom, jak dobierać odmiany do panujących warunków.

– Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Polska jest jednym z najbardziej suchych krajów w Europie. Na jednego mieszkańca Polski przypada średnio 580 m sześciennych wody, podczas gdy na jednego mieszkańca Europy średnio osiem razy więcej. Problem ten będzie się pogłębiał, dlatego jednym ze sposobów walki z nim będzie wybieranie odmian odpornych na suszę – pouczał naukowiec.

Po sesji pytań do profesora przyszedł czas na prezentację nowości produktowych firmy Innvigo sp. z o.o., o których opowiadał Mariusz Michalski, dyrektor regionalny regionu wschód. O nawozach dolistnych Foliq mówił z kolei Arkadiusz Sławiński, menedżer ds. rozwoju w Agrii Polska.

Do niezwykle istotnych kwestii elementów wpływających na skuteczność wykonywania oprysków odniósł się dr hab. Paweł Bereś z Instytutu Ochrony Roślin PIB. Wykład naukowca dotyczył przede wszystkim kwestii doboru substancji czynnych środków ochrony roślin, jakości wody czy warunków i terminów oprysku i to do niego rolnicy kierowali najwięcej pytań dotyczących m. in. adiuwantów; czy znany jest dokładnie skład chemiczny wszystkich adiuwantów, kwestii dotyczących doboru i stosowania środków ochrony roślin w kontekście ochrony pszczół czy nielegalnych środków ochrony roślin oraz o tabele mieszania preparatów do oprysków.

Następnie o zasadach bezpiecznego finansowania w gospodarstwie opowiadał Paweł Pintwała, ekspert banku BGŻ BNP Paribas, a zarządzanie kosztami energii w gospodarstwie rolnym było przedmiotem wystąpienia Mateusza Pielka, kierownika ds. kluczowych klientów w firmie Po Prostu Energia S.A.

O tym, jak rozpoznać objawy niedoborów składników pokarmowych, czy stosować nawożenie przedsiewne, pogłówne czy nalistne, jakie wybrać nawozy i kiedy postawić na rsm opowiadał dr hab. Witold Szczepaniak z Zakładu Podstaw i Systemów Nawożenia w Katedrze Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

O narzędziach zarządzania gospodarstwem rolnym mówił Paweł Kwiatoń, ekspert z firmy Concordia Ubezpieczenia. W jakie wyposażenie maszyn warto inwestować w wykładzie pt. „Ciągniki i kombajny – nowoczesne rozwiązania, za które warto dopłacić” podpowiadał dr inż. Mirosław Czechlowski z Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

–  Chodzi o to, żeby koszt eksploatacji danej maszyny był tańszy niż koszt usług wykonywanych podobnymi maszynami i w przypadku ciągników do ok. 100 KM rocznie tego typu ciągnik powinien przepracować ok. 500 godzin […]. Jeżeli ciągnik taki pracuje 200 godzin w roku to nie tylko na siebie nie zarobi, ale stanowi obciążenie dla gospodarstwa. Szczególnie jeżeli jest kupiony na kredyt – mówił dr Czechlowski odnosząc się w ostatnim już wykładzie do problemu przeinwestowania w gospodarstwach.

Konferencje Przez Innowacyjność do Sukcesu to nie tylko możliwość spotkania i rozmowy z zakresy agrotechniki, hodowli czy techniki rolniczej. To także okazja do wymiany doświadczeń z kolegami po fachu. Spotkania w Zamościu lub okolicach organizowane są od początku istnienia cyklu, a więc już od 8. lat. Nie inaczej będzie w przyszłym roku, podczas 9. edycji naszych konferencji regionalnych.   

Przed nami jeszcze dwie konferencje:

POROSŁY-KOLONIA K. BIAŁEGOSTOKU - 26 LUTEGO
STARE JABŁONKI - 28 LUTEGO

Przypominamy, że udział w konferencjach jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wcześniejszej rejestracji online TUTAJ