Minister Marek Sawicki spotkał się w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi z delegacją rolników protestujących w Bydgoszczy. Wieczorne spotkanie odbyło się po posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa zwołanej na prośbę protestujących rolników z woj. kujawsko-pomorskiego. W Bydgoszczy od 19 marca trwa okupacja sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego.

W toku rozmów ustalono, że tegoroczne skutki złego przezimowania upraw uznać należy za klęskę i rolnicy zostaną objęci programem pomocowym - podało biuro prasowe ministerstwa.

Minister poinformował rolników o przygotowanym przez resort projekcie planu pomocy dla rolników, którym w najbliższym czasie zajmie się rząd.

Resort przypomniał, że poszkodowani rolnicy mogą się też ubiegać o preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa upoważni też banki do przesunięcia terminu spłaty rat od wcześniej zaciągniętych kredytów.

W ocenie ekspertów straty mrozowe w woj. kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim należą do jednych z największych w kraju. Została tam zniszczona większość upraw jęczmienia i pszenicy ozimej.