- W ostatnich dniach mieliśmy okazję poznać kilka uroczych cielaczków jelenia szlachetnego oraz ich matki. Maj to czas, gdy przychodzą na świat. (…) Bywa, że matka urodzi je w bardzo dziwnym miejscu, blisko człowieka. W trzech przypadkach Mysikrólik musiał zadziałać i pomóc połączyć cielaczki z matkami. Dwa razy na budowach apartamentów w Szczyrku i raz w Czernichowie - poinformowała fundacja.

Cielaczki zostały w dzień zabrane z niebezpiecznego miejsca do ośrodka Mysikrólika w Bielsku-Białej, a następnie - pod osłoną nocy - podstawione w bliskiej okolicy znalezienia, gdzie dało się już zaobserwować szukające swojego potomstwa matki. - Taka operacja powinna być przeprowadzana przez fachowców, ponieważ prawie 100-kg matka w obronie wołającego o pomoc dziecka może być bardzo niebezpieczna" - przestrzegli przyrodnicy z Mysikrólika.

Jak dodali, w przypadku zauważenia takiego malucha, nie należy wpadać w panikę. - Matka oddala się w ciągu dnia i wraca pod osłoną nocy. W większości przypadków leżący cielaczek znika po nocy, podążając powoli za matką. Bywa jednak, że wydostanie się z miejsca porodu jest trudne lub niemożliwe dla nieporadnego jeszcze zwierzaka ze względu na m.in. ogrodzenie, rwący potok, czy bardzo stromą skarpę - wyjaśnili.

Przyrodnicy z Mysikrólika zwrócili zarazem uwagę, że z przykrością można zaobserwować w Beskidach "niszczenie kolejnych urokliwych, bogatych przyrodniczo terenów pod inwestycje bez jakiejkolwiek wymiernej rekompensaty dla przyrody".

Ośrodek Mysikrólik jest jednym z nielicznych w Polsce, który pomaga chorym lub kontuzjowanym dzikim zwierzętom. Jego twórcami są bielszczanie Agnieszka i Sławomir Łyczkowie.