Prezes PSL, wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił na konferencji prasowej, że ludowcy chcieliby zwrócić uwagę na potrzebę "większego zaangażowania w nowe technologie, w paliwa odnawialne, naturalne, a także drugą generację biopaliw".

Jego zdaniem, w ostatnich latach, w Polsce, uwaga została skupiona na dywersyfikacji dostaw gazu, a zapomniano o "krajowych źródłach energii".

"Zapomniano o możliwościach wydobycia także naturalnych surowców, które są dostępne w naszym kraju, takich jak węgiel, ale także nie wprowadzano rozwiązań, które są szeroko stosowane w Unii Europejskiej, jak na przykład biogazownie, biopaliwa, czy też wykorzystanie źródeł biotermalnych" - zaznaczył prezes ludowców.

Według niego, rozwiązania te umożliwiają dywersyfikację dostaw energii i większą niezależność Polski od zewnętrznych producentów i dostawców.

Pawlak poinformował również, że Rada Naczelna PSL przyjęła "kierunkowe decyzje polityczne" dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej UE. Według niego, chodzi m.in. jeszcze większe - niż dotychczas - uproszczenie dopłat dla rolników, tak, aby dopłata miała charakter obszarowy, np. związany z ochroną środowiska.

Wicepremier opowiedział się też za skróceniem czasu otrzymywania przez rolników pełnych kwot dopłat unijnych, aby - jak podkreślił - kraje, które weszły wraz z Polską do UE, szybciej otrzymały stuprocentowe dopłaty obszarowe z budżetu UE.

Kalinowski dodał, że polscy rolnicy otrzymają pełne dopłaty w 2010 roku, z tym, że płatności te mają być jednak częściowo realizowane z budżetu krajowego.

Pawlak zaprzeczył, jakoby planowane było, że w 2010 roku, w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej, zastąpi na stanowisku premiera Donalda Tuska. Szef PSL był o tę sprawę pytany przez jednego z dziennikarzy.

Źródło: PAP