Poseł Stefan Krajewski (PSL) podkreślił w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że po pierwszych sygnałach od rolników o zalewie rynku zbożem ze wschodu jego ugrupowanie złożyło projekt ustawy o ochronie polskiego rolnictwa.

Wzywaliśmy do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Nie zrobiono nic. Rządzący są nieudolni, a dziś się obudzili z "okrągłym stołem" - mówił poseł ludowców.

Jak dodał, "po dziewięciu miesiącach bezczynności rządzący zapraszają, w większości sprzyjające sobie organizacje, do okrągłego stołu". - Będą dziś bili sobie brawo, zamiast rozwiązywać realne problemy - ocenił Krajewski.

Według niego, "był czas na rozmowy okrągłego stołu w lipcu".

Był czas na działanie ministra rolnictwa, który nie słuchał rolników. Dlatego dziś musi za swoją nieudolność zapłacić i stąd nasz wniosek o jego dymisję - powiedział poseł PSL.

Rzecznik PSL Miłosz Motyka podkreślił, że "Prawo i Sprawiedliwość bohatersko walczy z problemem, który samo stworzyło". "Wystarczyło w sprawie zboża ze wschodu przyjąć naszą ustawę o ochronie polskiego rolnictwa. Prawdziwy okrągły stół odbywa się dziś nie w Warszawie, ale na protestach rolniczych w całej Polsce" - mówił Motyka. Według niego, minister Kowalczyk "świadomie lub przez nieudolność doprowadził do dramatu rolników".

W sobotę podczas wizyty w Sierpcu (mazowieckie) prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że PSL w imieniu grupy posłów złożyło w Sejmie wniosek o odwołanie ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Zdaniem szefa ludowców, "polska wieś przeżywa obecnie największy od dekad kryzys".

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ma poparcie premiera Mateusza Morawieckiego, Rady Ministrów oraz zaplecza parlamentarnego. Wniosek PSL odbieramy jako element zbliżającej się kampanii wyborczej, a nie konstruktywnej dyskusji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak dodał, "polski rząd realizuje wiele programów dodatkowego wsparcia dla rolnictwa poprzez system dopłat do zbóż, czy w obszarze odtwarzania produkcji trzody chlewnej".

W środę ma się odbyć "okrągły stół" ws. sytuacji na rynku w związku ze sprowadzeniem dużej ilości ukraińskiego zboża do Polski. Według zapowiedzi ministra rolnictwa, w spotkaniu mają uczestniczyć m.in. przedstawiciele organizacji rolniczych, firmy eksportowe i przetwórcze.