Jak przekazała KG PSP trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach obowiązuję niemal w całej Polsce. Tylko w rejonie pobrzeża utrzymuje się drugi, średni stopień zagrożenia pożarowego. "Uwaga na duże zagrożenie pożarowe w lasach!" - ostrzegli w poniedziałek na Twitterze strażacy.

Strażacy zwracają uwagę, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko, zaś prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. "W przypadku dużej prędkości wiatru i gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania" - wyjaśniał w rozmowie z PAP rzecznik mazowieckiej PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Jak przekazała w poniedziałek PSP do poważnego pożaru traw doszło m.in. w Szczebrzeszynie (woj. lubelskie) w rejonie ulicy Nadrzecznej. Spłonęło tam ok. 150 ha suchych traw i nieużytków. W działaniach trwających blisko 7 godzin wzięło udział 5 zastępów z PSP ze Szczebrzeszyna i Zamościa oraz 15 zastępów OSP z miejscowości: Wielącza, Niedzieliska, Zwierzyniec, Kosobudy, Nielisz, Złojec, Sułów, Źrebce, Turzyniec, Bodaczów, Obrocz, Topólcza, Brody Duże. Łącznie działania prowadziło tam ponad 100 ratowników, a prawdopodobną przyczyna pożaru było zaprószenie ognia.

Tylko od początku 2020 roku na terenie powiatu zamojskiego wystąpiło już 166 pożarów traw, trzcin i nieużytków. "Wypalanie traw, narusza przepisy ustawy o ochronie przyrody, ustawy o lasach, kodeksu wykroczeń - grożą za to sankcje karne. W przypadku, gdy wypalanie traw stanowi zagrożenie dla wielu osób lub mienia wielkich rozmiarów, sprawcę podpalenia można ukarać kwotą nawet 5 tys. zł." - przypominają strażacy.

13 marca ruszyła kolejna kampania akcji informacyjnej pod hasłem "STOP pożarom traw". Działania są prowadzone we współpracy z MSWiA oraz Lasami Państwowymi.

Akcja służy m.in. uświadamianiu społeczeństwa o stratach wynikających z podpalania traw i nieużytków. Najczęściej takie zdarzenia mają miejsce w marcu i w kwietniu.

Z informacji przekazanych przez PSP wynika, że w ubiegłym roku ze 153 520 pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4 proc.). Zginęło w nich 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na prawie 41 mln zł. PSP odnotowała również prawie 9 tys. pożarów lasów. W pożarach lasów zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia.(PAP)