Koalicja Polska Wolna od GMO nawołuje do wsparcia akcji „Giną pszczoły, stop GMO, czerwony autobus w drodze”. Mobilna kampania edukacyjna obejmie całą Polskę i ma na celu zwiększenie świadomości Polaków na temat problemu produkcji z wykorzystaniem GMO a coraz częstszymi przypadkami ginięcia pszczół.

Czy czeka nas sytuacja do tej, jaka wydarzyła się trzy lata temu w Stanach Zjednoczonych? – Tam doszło do masowego ginięcia pszczół – opowiada Wacław Kania, hodowca z Lipkowa. Pszczoły po prostu znikały. Wybywały gdzieś, zostawiając młode w ulu, wystawione na cały szereg zagrożeń. Nasz rozmówca, pasjonat, dodaje, że czytał gdzieś o tym, że w USA „dzięki” ginięciu pszczół rozwinął się całkiem spory biznes – pszczelarze wypożyczają swoje roje do zapylania. A ich usługi stale drożeją.

Ekolodzy zarzucają mediom milczenie na temat poważnej sytuacji pszczół w Polsce. Dlatego Koalicja wraz z ICPCC organizują wyżej wspomnianą akcję. W trasę zabierają ze sobą naukowców. Niektórzy twierdzą, że nowe generacje pestycydów czynią ogromne spustoszenie wśród wielu gatunków owadów, nie tylko wśród szkodników… Jaki ma to związek z GMO? Odwiedźcie czerwony autobus, posłuchajcie naukowców, sami wyciągnijcie wnioski.

Źródło: farmer.pl