Zaznaczył, że resort rolnictwa miał zaledwie dwie doby na przygotowanie przepisów pozwalających na udzielenie pomocy. Wyjaśnił, że wszyscy, którzy zostali finansowo dotknięci np. rolnicy, przedsiębiorcy czy handlowcy chryzantem, będą mogli z niej skorzystać. Będzie ona polegała na wykupie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kwiatów, których nie zdążyli sprzedać.

Jak mówił resort rolnictwa wraz z ARiMR i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa podjął takie działanie na wniosek premiera. Jest obecnie na ten cel 180 mln zł i "mamy nadzieję, że kwota ta zabezpieczy te potrzeby".

Minister wyjaśnił, że kwota rekompensaty jest pewnym kompromisem. Sprzedawcy najczęściej zaopatrywali się w kwiaty na rynkach hurtowych, gdzie cena chryzantem jest dużo niższa. Np. chryzantemy w hurcie kosztują 8,5-12 zł za doniczkę drobnoziarnistych kwiatów; odmian o grubszych kwiatach - 15 zł.

- W w związku z tym podjęliśmy decyzję, by cenę ta uśrednić, by byli zadowoleni i producenci, i hurtownicy - powiedział Puda. Poinformował, że stawka rekompensaty wynosi 20 zł za doniczkę chryzantem i 3 zł za kwiaty cięte, ale pod warunkiem, że będą one w takim stanie jak są sprzedawane.

Aby móc z skorzystać z tej pomocy, trzeba wypełnić wniosek i zwrócić się o pomoc do ARiMR. Wniosek trzeba złożyć do 6 listopada. A więc jeszcze przez te kilka dni jest czas na to, by handlowcy mogli je sprzedać odwiedzającym groby po cenie rynkowej, która może być wyższa od proponowanej przez ARiMR - zaznaczył minister.

O pomocy dla posiadaczy chryzantem informuje we wtorek MRiRW.

Jak czytamy w komunikacie, "pomoc przysługuje zagrożonym utratą płynności finansowej posiadaczom chryzantem będącym mikroprzedsiębiorstwem, małym lub średnim przedsiębiorstwem w związku z wprowadzonym od dnia 31 października 2020 r. do dnia 2 listopada 2020 r. zakazem wstępu na teren cmentarzy z powodu epidemii COVID-19.

Objęci są nią zarówno producenci rolni, jak i podmioty zajmujące się obrotem chryzantemami.

Pomoc przysługuje posiadaczowi, co najmniej 50 chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży.