PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Puda: 2020 - trudny rok w rolnictwie

Puda: 2020 - trudny rok w rolnictwie fot. MRiRW

Rok w rolnictwie był trudny z powodu pandemii koronawirusa, afrykańskiego pomoru świń i powrotu ptasiej grypy. Na szczęście nasz kraj ominęły klęski, zbiory zbóż są dobre - mówi minister rolnictwa Grzegorz Puda.Jaki był ubiegły rok dla rolnictwa?

Grzegorz Puda: Niewątpliwie przejdzie on do historii jako rok wyjątkowy, trudny. Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie, także miała wpływ na rolnictwo. Głównie było to widoczne w handlu zagranicznym, gdzie pojawiły się kłopoty z transportem produktów, a także przy zbiorach m.in. owoców z powodu braku pracowników. Jednak szczęśliwie ominęły nas klęski suszy i powodzi, w sumie więc ten rok pod kątem zbiorów był dobry. Według GUS, tegoroczne zbiory zbóż były rekordowe, na poziomie 31 mln ton.

Już tradycyjnie, wbrew katastroficznym wróżbom opozycji, dobre okazały się wyniki handlu zagranicznego żywnością. Wygląda na to, że eksport polskiej żywności będzie większy niż w ubiegłym roku, mimo problemów transportowych.

Niestety nie ominęły nas problemy z ASF i grypą ptaków, które spowodowały trudności na rynkach europejskich i światowych m.in. z powodu wywozu wieprzowiny i drobiu do krajów pozaunijnych.

Kieruje Pan ministerstwem od trzech miesięcy, co dla Pana było w tym czasie najistotniejsze?

G.P.: Za swój sukces uważam październikowe działania dotyczące osiągnięcia kompromisu w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Dzięki temu mamy dobre perspektywy dla funkcjonowania naszego rolnictwa w kolejnej perspektywie finansowej. Ogólne cele unijnej polityki rolnej są zbieżne z założeniami Programu Rolnego Prawa i Sprawiedliwości. W odróżnieniu od poprzednich ministrów, za priorytetowe uznałem wzmocnienie rodzinnych gospodarstw rolnych. To spora zmiana, bo do tej pory nacisk był kładziony przede wszystkim na duże przedsiębiorstwa. To w polskiej gospodarce rolnej zapewni konieczną równowagę i zwiększy bezpieczeństwo żywieniowe w sytuacjach kryzysowych. Takich, jak chociażby pandemia koronawirusa.

Jednak to co dla mnie najważniejsze, rolnicy w tym trudnym czasie nie zostali bez pomocy. Tylko na nieuregulowane zobowiązania cywilnoprawne wynikające z ASF przeznaczyliśmy ponad 15 mln. Natomiast na wyrównanie utraconych dochodów, też przez ASF, przeznaczonych zostało 119 mln złotych.

Zdaję sobie sprawę, że te pieniądze nie wyrównają rolnikom wszystkich strat, ale warto podkreślić, że przecież w skali kraju ogromne środki zostały przeznaczone między innymi na ratowanie miejsc pracy. Gdyby nie to, sytuacja rolników byłaby jeszcze gorsza, bo wiele osób utraciłoby pracę, co miałoby wpływ na znaczny spadek konsumpcji, w tym również zakup żywności. Cieszy mnie, że coraz więcej ludzi rozumie konieczność solidarności i wzajemnego zrozumienia w trudnym dla całego społeczeństwa czasie. To daje nadzieję na szybkie wyjście z kryzysu. Niczego bardziej teraz nie potrzebujemy, właściwie w każdej dziedzinie, jak współpracy. Z tego również powodu zachęcam do promowania i udziału w akcji Solidarni z rolnikami, która przyczyni się do wzrostu świadomości konsumentów, że najlepsze, najsmaczniejsze są produkty kupowane bezpośrednio od rolników lub w lokalnych, małych, często rodzinnych przetwórniach.

Cieszę się również z tego, że udało mi się uzyskać wsparcie dla rodzin rolników, które ze względu na pandemię muszą zapewnić dzieciom warunki do zdalnego nauczania. Jak wiemy, nie każdą rodzinę stać na odpowiedni do tego sprzęt. Jest to oczywiście sytuacja bardzo niesprawiedliwa, dyskryminująca biedniejsze dzieci wiejskie. Dlatego doprowadziłem do uzyskania zgody na 1,5 tys. zł dofinansowania zakupu komputera dla dziecka z rodziny rolniczej.

Jak Pana zdaniem będzie wyglądała przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, na czym polega kompromis?

G.P.: Głównym elementem kompromisu było przeznaczenie minimum 20 proc. środków z tzw. I filaru (dopłaty bezpośrednie) na dobrowolne dla rolników praktyki agrotechniczne sprzyjające ochronie środowiska i klimatu (tzw. ekoschematy). Zapewniono ponadto większą elastyczność w zakresie zarządzania środkami z tego filara, dzięki czemu wszystkie fundusze UE trafią do gospodarstw rolnych. Kolejnym ważnym elementem kompromisu jest także uproszczenie systemu kontroli małych gospodarstw w zakresie spełnienia wymogów warunkowości. Małe gospodarstwa będą również wyłączone z mechanizmu dyscypliny finansowej. Ponadto została utrzymana możliwość przeznaczenia 15 proc. krajowej koperty I filaru na płatności związane z produkcją. Ten kompromis pozwala na szybkie zakończenie uzgodnień z Parlamentem Europejskim i Komisją, dzięki czemu rolnicy będą mieli zapewnioną ciągłość finansowania i pewność co do kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej UE.

Czy te propozycje są korzystne dla polskiego rolnictwa?

G.P.: Większość ustaleń wpisuje się w program rolny Prawa i Sprawiedliwości, który obecnie jest realizowany przez rząd. Komisja Europejska oczekuje od nas m.in. wzmocnienia małych i średnich gospodarstw, a to jest dla mnie jako ministra priorytetem.

Kolejna rekomendacja dotyczy rolnictwa ekologicznego. Jestem gotów, wspólnie z komisarzem ds. rolnictwa UE Januszem Wojciechowskim wypracować wszelkie możliwe zachęty, by rolnicy mogli uprawiać ziemią i produkować z poszanowaniem przyrody, ale w taki sposób, by było to dla nich opłacalne. Rodzinne gospodarstwa rolne mają wszelkie walory, na jakie obecnie kładzie się nacisk w UE. Są z natury przyjazne dla przyrody, ekologiczne. Dla mnie bardzo ważne jest to, że są ogromnym potencjałem społecznym, kulturowym i patriotycznym.

I wreszcie trzecie zalecenie Komisji Europejskiej, które dotyczy dobrostanu zwierząt. My już to realizujemy. Wkrótce w Unii Europejskiej zacznie funkcjonować nowy, europejski znak dobrostanu zwierząt. Ma to być potwierdzeniem dla konsumenta zarówno wysokiej jakości mięsa, jak i tego, że to mięso zostało pozyskane bez zbędnego cierpienia zwierząt. Tego konsumenci poszukują. Dzięki temu podniesie się zdecydowanie konkurencyjność polskiego mięsa na rynku europejskim, a nawet światowym.

W jaki sposób unijna polityka rolna zostanie wdrożona do polskiego rolnictwa?

G.P.: Podstawą do tego jest skonstruowanie Planu Strategicznego, który będzie odpowiadał potrzebom i wyzwaniom polskiego rolnictwa. Już dwukrotnie gościłem komisarza Janusza Wojciechowskiego. Zgadzamy się co do głównych kierunków zmian. Te zmiany są korzystne dla naszego rolnictwa.

Plan skonstruowany w Polsce musi być zaakceptowany przez KE, kilka dni temu rozpoczęły się konsultacje. Apeluję do wszystkich zainteresowanych rozwojem polskiego rolnictwa o zgłaszanie uwag i propozycji rozwiązań.

Moim zdaniem, kluczem do rozwoju jest przede wszystkim wzmocnienie rodzinnych gospodarstw rolnych. Efektem powinien być wzrost ich siły ekonomicznej. Obecnie w tych gospodarstwach nie ma przetwórstwa, co ogranicza możliwości dotarcia do rynku. Ideą jest to, aby maksymalnie jak to możliwe produkować i przetwarzać lokalnie. Dzięki temu znacząco ograniczony zostanie wpływ rzeszy pośredników i kosztów transportu. To jest faktyczne skracanie łańcucha dostaw.

Jakie ma Pan plany związane z rolnictwem na 2021 rok?

G.P.: Przede wszystkim musimy wypracować Plan Strategiczny. Jest on warunkiem realizacji wsparcia w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Jest to najpilniejsze i najważniejsze zadanie, które mamy do zrealizowania.

Kolejne działania związane są z tym, co zapowiadałem, obejmując resort rolnictwa. Jeszcze raz powtórzę, że w odróżnieniu do swoich poprzedników kładę nacisk na równowagę w gospodarce rolnej i wsparcie rodzinnych małych i średnich gospodarstw rolnych, a nie - jak to bywało wcześniej - dużych przedsiębiorstw. Chcę realnie wzmocnić pozycję rolnika, gospodarstwa rolnego. Treść artykułu 23. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej mówi o gospodarstwie rodzinnym jako podstawie ustroju rolnego w naszym kraju. Dlatego za niezbędne uważam upodmiotowienie rodzinnych gospodarstw rolnych. Do tego celu planuję konkretną ustawę, która to przełoży się na odpowiednie umocowanie prawne. Ułatwi to wiele kwestii związanych z płatnościami, wsparciem, czy dziedziczeniem.

Do pełnego urzeczywistnienia idei wzmocnienia rodzinnych gospodarstw rolnych potrzebna jest także ustawa o spółdzielniach rodzinnych gospodarstw rolnych. Te działania pozwolą na realne ich wzmocnienie i dadzą podstawy do budowy ich siły ekonomicznej.

Pomimo utrudnień w kontaktach, związanych z pandemią, udało mi się porozmawiać z wieloma rolnikami. Większość spotkań była online, choć miałem zaszczyt gościć przedstawicieli rolników z różnych stron Polski w ministerstwie. W rozmowach wszyscy bez wyjątku potwierdzali słuszność, a wręcz konieczność zmian, które chcę przeprowadzić.

Kolejna sprawa dotyczy warunków życia na wsi. Musimy skracać również dystans pomiędzy miastem a wsią. To dystans zarówno fizyczny, jak i dotyczący ogólnych warunków życia. Polska bardzo dużo straciła przez to, że tak wielu mieszkańców wsi, zwłaszcza młodych musiało wyjechać do pracy za granicę. Taka konieczna rozłąka to ogromna trauma dla całych rodzin, zwłaszcza dzieci. O tym również rozmawiałem z rolnikami. Chcę, aby młodzi ludzie zapragnęli wiązać swoją przyszłość z wsią i pracą w rolnictwie i co najważniejsze, mogli być z tego dumni i za to szanowani. Konieczne jest więc zapewnienie im odpowiednich warunków i zachęt. Niezbędna jest sieć lokalnych połączeń komunikacyjnych, kanalizacja, wodociągi, możliwości pracy również poza rolnictwem. Jednak te działania powinny być finansowane z innych polityk unijnych. Przede wszystkim ze środków z polityki spójności. I tu kolejna zgoda z komisarzem, że właśnie te środki, a nie środki ze Wspólnej Polityki Rolnej powinny być kierowane na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (51)

 • młody 2021-01-03 17:55:13
  Mam już dość gospodarki bo to co się dzieje z chłopami, ciągłe niezadowolenie, brak uczciwej ceny za produkty aż strach wziąć kredyt na samochód czy nowy dom. Mój stary i stara chodzą w starych ubraniach otrzymanych od znajomych bo nie stać ich na nowe. Są emerytami całą zimę robią opał w lesie bo o zakupie węgla nie ma mowy. Gdyby jedno zmarło to drugie automatycznie jest skazane na głodówkę lub śmierć. Kolejny rząd znęca się na rolnikach nie płacąc im godziwej emerytury za ciężką i bezpłatną robotę w całym życiu. Wypłacili covidowe w wysokości jednej pensji samorządowca i ogłaszają wielki sukces stulecia. Trzeba częściej zmieniać władzę by szybciej trafić na ludzi z głową a nie z pałą.
  • Krowiarz 2021-01-03 18:13:04
   A gdzie masz ziemie i ile to może się dogadamy? Wezmę w dzierżawę.
   • młody 2021-01-03 18:19:46
    Chętnie odsprzedam tylko komu i gdzie?
   • Krowiarz 2021-01-03 19:59:01
    Chętnie wezmę pod warunkiem że połowę pieniędzy za ziemie dostaną Twoi rodzice.
  • Rolnik 2021-01-03 19:47:44
   Byś się wstydził człowieku. Zakładam, że to idiotyczna prowokacja. Jeśli nie to piękną sobie laurkę wystawiłeś... Bozia ci rączek i głowy nie dała? Zresztą jak ty na swoich rodziców mówisz "Mój stary i stara"? To oznacza że ich nie szanujesz. Oni teraz powinni siedzieć w ciepłym domu i mieć w nosie opał bo to twój zasrany obowiązek pomagać rodzicom, a nie że im obcy ubrania jeszcze dają. Wstyd człowieku, wstyd...
   • Dodam tylko 2021-01-03 19:57:19
    Dodam tylko że właśnie mają taki los przez syna nieudacznika. Gdyby nie przejął gospodarstwa mogli by je np. sprzedać bądź wydzierżawić na 10 lat tylko tak by emeryturę pobierać a tak muszą jeszcze patrzeć jak syn się męczy.
   • Sołtys 2021-01-03 20:13:53
    Bierz przykład synu z Zadowolonego . Kasę bierze za dzierżawy chyba z 120 tyś do ręki , dodatkowo pracuje w sklepie , kolejne tysiaki ,do kieszenią na dzieci bierze 500+ . Żyje jak król , a rodzice u niego mają takie luksusy że Ho Ho. Tylko ptasiego mleka im brakuje .
   • Rolnik 2021-01-03 20:46:10
    @Dodam tylko. Nic straconego. W takiej sytuacji można cofnąć darowiznę. @Sołtys Zadowolony to już sam chyba nie wie ile bierze za tą dzierżawę i co dzierżawi. Ale nie ma co się dziwić, chłopak chodzi niewyspany bo musi o 5 rano wstawać i zasuwać do roboty żeby rodzinę utrzymać.
   • Sołtys 2021-01-03 21:12:48
    @Rolnik . Zadowolony ma tyle kasy , że nie wie gdzie ją ma trzymać , skarpety powypychane , w doniczkach zakopana to i się chłopak pogubił w rachubach , na swoje pole też już pewnie nie da rady trafić bo zapomniał gdzie jego działki leżą więc na wszelki wypadek trochę więcej wpisuje hektarów , chodzi niewyspany bo w nocy siedzi na" internetach " , a z rana musi przed pracą dzieci do szkoły zawieść co by im średnia nie spadła poniżej 5 .
   • Zadowolony 2021-01-03 21:39:39
    Dziękuję, dziękuję, miło mieć takie grono fanów chociaż wcale o to nie zabiegałem. Nie mam siły się spierać i tylko mogę wam przyklasnąć. Szczególne pozdrowienia dla najwierniejszego fana który prowadzi szczegółowe statystyki. Pewnie że trzeba pracować na utrzymanie rodziny. Pieniądze z dzierżawy są ulotne, dziś dzierżawa dobrze płaci a za rok może być różnie. Jak na razie są dobrze zainwestowane więc pracować trzeba jak każdy obywatel. Wracając do waszego wątku to moi rodzice mają się całkiem dobrze, jak na spadkobiercę przystało dbam o nich i nie muszą biegać po lesie zbierać gałęzie jak Wasz bohater. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku i nie zwalnianie tępa w swojej pracy. Osobne pozdrowienia dla pewnego Krowiarza który wstydzi się swojego fachu. Ale przecież nie ma czego? Ja podobno muszę dorobić bo nie mogłem się utrzymać na gospodarstwie i nie ma się czego wstydzić. Najważniejsze zdrowie, mieć jakieś zajęcie i trochę gorsza w kieszeni. Dosiego Roku!
   • młody 2021-01-03 22:26:01
    Stary-styl, stara-metoda przekazywania zmartwienia i kłopotu młodym w zwierciadle z pokolenia na pokolenie by tyrać w gnoju i smrodzie za miskę zupy. W łachmanach i jednej kurtce na wyjazd do biura ARiMR i w gospodarstwie na codzień. Taki los polskiego rolnika od wieków, bez zmian na lepsze jutro.
   • Rolnik 2021-01-03 23:25:02
    @Sołtys a na drodze do pełni szczęścia stoi krowiarz orzący miedze i dolewający wodę do mleka. Gdyby nie on Zadowolony czułby się jak w raju. @Zadowolony mylisz fanów z szydercami. @młody żal mi ciebie, a jeszcze bardziej zal mi twoich rodziców.
   • rolnik 2021-01-04 08:57:19
    Rolniku, żal ci (dup...) ściska boś ciemny jak grudniowa noc. Wróć do lat 80-tych gdzie owczesny górnik Edward Gierek przyznał uprawnienia rentowe rolnikom które do dziś się wyróżniają swoją niską stawką. Dziś rolnik na emeryturze to darmowy robotnik który pomaga następcom w ich zagubionym świecie bez urlopu, czy wyjazdu na zagraniczne wczasy. Wstyd przynosicie swoimy komentarzami innym rolnikom i czytelnikom.
   • Rolnik 2021-01-04 10:57:18
    Oj słabiutkie jest to co napisałeś. Zanim kogoś nazwiesz "ciemnym" to lepiej sam przeczytaj (bo widzę że nie pamiętasz) kiedy "rządził" Gierek i kiedy zostały wprowadzone emerytury rolnicze. I kto tu jest ciemny jak grudniowa noc? Poza tym mogę tylko współczuć takiego obrazu wsi? Gdzie ty człowieku mieszkasz? Gdzie jest taki skansen?
   • Jan 2021-01-04 12:49:20
    Do rolnika który na swój rozum jest rolnikiem. Warto przypomnieć że rolnicy indywidualni byli tą grupą społeczno-zawodową w Polsce, której najpóżniej przyznano prawo do ubezpieczenia społecznego. Po raz pierwszy zostali nim objęci ustawą z dnia 27 pażdziernika 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin, która weszła w życie 1 stycznia 1978 r
   • BMW 2021-01-04 14:01:47
    Rolnik to zwykły płaczek i frustrat. Sami wywołują Zadowolonego a to oznacza jak bardzo On ich boli. Zadowolony świetna riposta na poziomie. Młody ma rację, do doskonale to było pokazane w Rolnikach Podlasia jak Gienek jechał do doktora. Też ma jedną koszulę wyjściową i stara marynarkę. A ekscytuje jeszcze musi dać Andrzejowi.
   • Rolnik 2021-01-04 15:46:43
    @Jan należy do tego dodać, że już 1971r można było oddać ziemię na rzecz Skarbu Państwa w zamian za emeryturę. @BMW jaki nick takie oglądane programy. Jaka wiara w paradokumenty taka wiara w inne bajki. Swoją drogą zawsze się zastanawiałem kto ogląda te głupkowate programy...
   • BMW 2021-01-04 16:47:28
    Rolnik Oglądają takie coś ludzie którzy mają dystans do siebie. Wiem Ty oglądasz Familiadę i 1 z 10 a także Wiadomości na TVPiS.
 • Xyzzz 2021-01-03 17:14:33
  Rok 2020 był trudny głównie przez poczynania pana ministra Pudy, tudzież jemu podobnych urzędników
 • Ziemianin 2021-01-03 16:35:25
  Rok był trudny dla rolników, którzy żyją z ziemi. Patrząc na patologię na polskiej wsi, to 80% gospodarstw produkuje na rynek wyłącznie wniosek o dopłaty. Większość składa wnioski o rodzinne, 500+ i inne dobrodziejstwa. W tym kraju nie ma miejsca dla uczciwych i zaradnych. Lepiej być cwaniaczkiem i wyciągać łapska po cudze. Z okazji nowego roku pozdrowienia dla rolników na papierze. Środkowym palcem.
 • ppp 2021-01-03 10:20:06
  Rok 2020 był trudny w rolnictwie, ale nie z powodu koronawirusa, a przez rządzących i biurokratów naszych i unijnych. Wycofywanie SOR, coraz więcej biurokracji, nakazy, zakazy, wymogi zazielenienia, azotanowe, niszczenie ASFem i wymogami trzodziarzy ,zaniżanie cen produktów rolnych, windowanie cen maszyn, mnożenie pośredników w handlu,niekontrolowany import syfu, zakaz produkcji GMO i import GMO bez ograniczeń, przesuwanie środków PROW z rozwoju i unowocześniania na ekologię, kacze5, itp. To są przyczyny trudności w rolnictwie, a nie wszystko składać na pandemię
 • marek kujawy 2021-01-02 22:10:56
  patrze na morde i przychodzi myśl "mniej niż zero"
  • ADAM 2021-01-02 23:15:52
   marek pokaż sie ocenimy twoja może chodzi i o to zero ze znanego przeboju pewnie to twój kower i ciągle nucisz mniej niż zero
   • Miki2 2021-01-03 00:20:28
    Trolownie wypuścili 3 miesiące a on przecież nic nie zrobił dinozaury piszą 5 komentarzy w dwie minuty to pewnie masz z 50 groszy za sztuke.
   • Leon 2021-01-03 08:09:55
    Miki2 Ty trolujesz 24 godziny na dobę. Nawet w środku nocy musisz pisać zamiast spać.
   • Miki2 2021-01-03 10:22:42
    Ale ja kocham i nienawidzę pis a tamten jest całkowicie jednostronny. Chwaliłem za wycofanie z 5 chwaliłem ardanowskiego czasami bo ma ciut podobny tok myślenia tylko partia go ogranicza nie mam wybranej parti za którą jestem to troche zmienia definicje trolowania. A lubie ten ocenzurowany portal w którym raz coś można napisać a za dwa dni już nie ale poddaje się tym zabiegom
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.247.17
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.