PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Puda: Mam wątpliwości co do intencji protestujących

Puda: Mam wątpliwości co do intencji protestujących fot. MRiRW

Mam wątpliwości co do intencji protestujących i tych organizacji, które to firmują. Myślę tutaj o AgroUnii - skomentował środowe protesty rolników minister rolnictwa Grzegorz Puda.



- Nazywanie kogoś zdrajcą raczej nie jest zaproszeniem do dyskusji. Tak samo wątpię w to, że pomysł marnotrawienia cennego obornika wyszedł od rolników. Myślę, że pomysł powstał raczej gdzieś "na salonach" - powiedział Puda.

Zauważył, że każda zmiana budzi obawy, ale żaden rolnik nie chce prowadzić działalności, która wiąże się z cierpieniem zwierząt. Dodał, że rozmawia z rolnikami, którzy mówią o różnych problemach w rolnictwie i zapewnił, że w większości przypadków nie są to sprawy związane z tzw. piątką dla zwierząt.

Puda ponowił zaproszenie rolników do rozmów. "Ci rolnicy, którzy chcą rozmawiać i mają swoje argumenty na ten temat przychodzą i ja z nimi rozmawiam. Te środowiska, które są realizatorami protestów za bardzo rozmawiać nie chcą. A rozmowa na ulicy porozumieniu nie sprzyja" - tłumaczył szef resortu rolnictwa.

Minister powiedział, że ponad 55 proc. rolników popiera tzw. Piątkę dla zwierząt i że właśnie na wniosek rolników została wprowadzona poprawka w zakresie kontroli gospodarstw przez organizacje społeczne.

Odnosząc się do sprawy rekompensat za ewentualne poniesione straty z powodu wejścia nowych przepisów, stwierdził, że są one ważne. Przypomniał, że w ministerstwie powstał zespół, który pracuje nad różnymi wariantami rozwiązań, ale dopiero po ostatecznym uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt będzie można mówić o konkretach.

Jak mówił, Sejm zajmie się poprawkami Senatu, prawdopodobnie na jednym z kolejnych posiedzeń. O terminie zdecyduje marszałek Sejmu.

Puda poinformował, że w resorcie były już analizowane poprawki zaproponowane przez Senat, część z nich jest do przyjęcia, poprawiają one dobrostan zwierząt. Dodał, że są też poprawki, które jeżeli chodzi o intencje, są słuszne i można byłoby je poprzeć, ale ze względów legislacyjnych nie da się ich wprowadzić. - Będziemy musieli zastanowić się, co z tego typu poprawkami zrobić - powiedział.

Minister zapytany o Inspekcję Ochrony Zwierząt poinformował, że prace w tym zakresie prowadzone są na szczeblu Rady Ministrów.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (106)

  • Zibi 2020-10-23 23:14:33
    A ja myślę, ze rozmawia pan nie z prawdziwymi rolnikami tylko amatorami mającymi 1.01 ha i pracują poza rolnictwem.
  • ROMEK 2020-10-23 17:13:51
    Facet z wątpliwościami nie nadaje się na ministra !!!
    • Małorolny 2020-10-25 23:31:51
      A ja myślę Romku, że "Facet" wie co mówi, bo nie tylko obszarnicy są rolnikami, a czy 1,01h to nie już rolnictwo ? A nie może być pod szkłem, czy EKO ? A że ferment robią PSLowcy, bo im się nóżka w wyborach podwinęła więc musieli wpadli na pomysł zawiązania Koalicji Antyobywatelskiej - i z samym antychrystem by koalicję zawiązali byle by udało się im przetrwać ! A samorządowcy to kto jak nie w 80% PSLowcy - a więc Sami Swoi ("bronimy rolnika" - czytaj walczmy o stołki) 😢
      • ja 2020-10-26 08:14:17
        a Ty o. Rydzyka w to nie mieszaj ;)
  • Rolnik podlaskie 2020-10-23 13:48:27
    Tu nic nie trzeba pobudzać kto racjonalnie myśli i ma pojęcia o rolnictwie wie że ta ustawa zniszczy rolnika A zwłaszcza tego najbiedniejszego. A te 55 % co pan minister mówi to jest dopiero propaganda i obłuda człowieku skąd Ty się grałeś nie masz zielonego pojęcia o funkcjonowaniu i zależnościach panujących na wsi jeden padnie to Po kolei reszta będzie padac i nie tylko związana bezpośrednio z rolą z biznesem zależnym od rolnika to jest multum ludzi tu chodzi o być albo nie być wielu. Ludzie nie dajcie się otumanic ministrowi i władzy kutra reprezentuje
    • Jan 2020-10-23 14:57:09
      Panie Puda wiemy dobrze, że koryto zobowiązuje ale wcześniej czy później to i tak PIS zniszczy Polskę...
      • baca56 2020-10-23 15:31:30
        Chyba że Polacy wcześniej zniszczą PIS...
      • Małorolny 2020-10-26 00:43:55
        Uderz w stół a Baca56 się odezwie !!! Jaki z ciebie Baca, jaki rolnik ? Kiedy Ty masz czas pracować jak cały dzień poświęcasz na monitorowanie Farmera.pl. Podejrzewam, że siedzisz gdzieś na PSLowskim stołku i jesteś ich propagandystą - to jasne jak słońce o 12-tej w południe !
    • Małorolny 2020-10-25 23:39:18
      Rolniku podlaski, nie uprawiaj czarnowidztwa (i propagandy), a tak w ogóle to wyrażaj się jaśniej, bo momentami nie wiadomo o co Ci chodzi.
  • Tom 2020-10-23 13:42:09
    Wierzyć się nie chce, że jeszcze tylu rolników popiera te pisowsie mendy po tym co zrobili i jeszcze zrobią. Niestety ale dojdzie nie długo do wojny domowej, zresztą sam dałbym po mordzie pisorskiemu fanatykowi.
    • Maro 2020-10-23 13:47:50
      Skąd jesteś PSLowcu? Gdzie byłeś jak PSL podpisał zaniżone dopłaty?
      • Tom 2020-10-23 15:35:22
        Nigdy nie byłem za PSL-em, w tej chwili jestem za każdym kto pozamyka tą bandę Pisiorskich popaprańców. Chwała temu kto odstrzeli konusa z kotem.
      • Krzak 2020-10-23 20:05:00
        A Pis obiecywał ich wyrównanie i co zrobił do tej pory? Gdzie jest to zrównanie? Przecież teraz jest komisarz, który wcześniej krytykował poprzedników a co sam zrobił? PiS doprowadza kraj do upadku jak nikt dotąd! Rolnicy głosowali generalnie na PiS i co dostaną po (...)! To co zrobiono jest jawnym i bezczelnym działaniem na szkodę kraju. Ciekawe kto na tym zarobił, kto wzioł łapówkę aby rozwalić polskie rolnictwo? Przypomina to działanie targowiczan, którzy za łapówki wspólnie z kościołem doprowadzili do rozbiorów. Czyżby powracająca fala?
    • Marcin 2020-10-23 19:22:41
      To procenty rolników są wydłubane z nosa jak puda myślał co powiedzieć żaden rolnik nie popiera 5 katakana i nie chodzi tylko o te futerkowe jakim prawem jakiś eko przygłup ma prawo chodzić po moim gospodarstwie ale to jest jeden z najmniejszych problemów tej ustawy. pisiory reklamowa ustawę tylko przez futerkowe .
    • tomasz 2020-10-25 21:21:09
      jestem rolnikiem, współpracuje z wieloma rolnikami i nie znam żadnego, który by popierał projekt ustawy. pan Puda nie wywodzi się ze środowiska rolniczego, więc gdzie spotyka tych rolników, którzy popierają piątkę? chyba na wiejskiej?
      • Kamyk 2020-10-25 23:51:44
        Kociniak-Kamysz to prawdziwy rolnik !!! Podejrzewam, że on (i ta jego "pierwsza dama") nie wiedza jak obora pachnie !
  • Maro 2020-10-23 13:29:28
    Pamiętajcie rolnicy, że to PSLowcy z dawna dawnego byli właścielami różnych skupów i masarni i to oni chcieli płacić zawsze nam rolnikom jak najmniej dlatego teraz podjudzają do strajków żeby mało płacić w skupach.
    • Kamyk 2020-10-26 00:00:38
      Taka jest prawda Maro, zgadzam się z Tobą w 100%. PSLoki wybory przerżnęli, a teraz złapali wiatr w żagle i 5-ke dla zwierząt chcieliby wykorzystać do rozruby, bo może w ten sposób udałoby się reanimować trupa.